Авторката на „Добруджанският феникс“ Стефка Станчева: Невероятна история, която трябва да се знае и настояще за което трябва да се говори!

Стефка Станчева , снимки: Ангел Радилов, "Подиум"
Тази вечер в Регионална библиотека „Дора Габе“ – Добрич авторката на книгата „Добруджанският феникс“ Стефка Станчева пренесе добруджанци и почитатели на българската литература назад във времето с романизираната биография на журналиста, писател и общественик Яни Хаджиянев – Калиакренски.
Близо две години са били нужни на авторката Стефка Станчева за написването и събирането на материали и снимки за книгата.
С дебютния си роман „Добруджанският феникс“ Стефка Станчева се връща към корените си, дълбоко в сърцето на Златна Добруджа. Романизираната биография на местния журналист, писател и общественик Яни Хаджиянев – Калиакренски поставя началото на историческата трилогия „Благословената земя“. В момента авторката пише книга посветена на Великата добруджанка Дора Габе, а идеята и да приключи трилогията с книга за Крайовския договор, който променя съдбата на хиляди добруджанци.

Стефка Станчева е родом от Каварна, но от много години живее и работи в София. Още от дете изпитва афинитет към книгите, затова съвсем естествено решава да учи библиография и библиотекознание, а след това продължава с българска филология, после с журналистика и педагогика. Дългогодишен преподавател по български език и литература, в свободното си време Стефка обича да пътува със семейството си, обича неповторимия шум на морето и умиротворението на планината. Споделя, че за нея те са прекрасен лек срещу забързания ритъм на силно ангажираното ежедневие. А освен това си има и един само неин спасителен бряг – вечер да се усамоти в любимия си кът вкъщи с хубава книга в ръка и тогава мигът се разтваря в блаженство.
Всеки, който посегне към книгата – да има памет за своите корени, да си каже и повтори, че нищо не започва от него, че това което е, е градено от неговите предци.
А ние като добруджанци нека да знаем, че България я има и България е, защото е родена тук на наша земя.
„И всичко включено в тази книга ще ги пренесем нататък ми се струва да бъдат в нашата памет да знаем, че ние сме значими, че имаме невероятна история, корени, които са страшно дълбоки да не се подаваме на това, че сме далече в България, там в едно крайче на високо, че тук е просто житницата на България, но житница, която дава не само хляб, но и житница и на културата. Колко много неща се случват тук. И всичко това искам това хората в България към днешния момент да знаят, че тук нещата са живи. Невероятна история, която трябва да се знае и настояще за което трябва да се говори! Това каза като послание на срещата в библиотеката Стефка Станчева.
В разговора за книгата се включи и представителка на издателство „Лемур“, която разказа за процеса по създаване на книгата и палитрата от издавани книги от български и чужди автори.
Участие в представянето взе и Добри Станчов – автор на романа „Белези от рая“, който също ни пренася в Добруджа през 30-те години на миналия век, подчертавайки красотата на българския език и диалектите на местните села.
След представянето на книгата в Добрич следва среща с читатели от Варна, Каварна и Шабла.

Никоя земна сила не е в състояние да затрие духовното богатство на един народ.
Яни Хаджиянев – Калиакренски
Каварна, 1898 г. В дома на един от заможните и уважавани местни търговци се ражда син, но нищо не предвещава, че след време той ще се нареди сред най-силните гласове на Добруджа. Година след година отрудените добруджанци посяват и прибират златно жито, товарят и разтоварват препълнени кораби със стока, опъват тежки мрежи със сребристи риби. А младият Яни Хаджиянев расте, запленен от книгите, музиката и легендите. Но сърцето му се разкъсва между желанието да претвори тези истории на белия лист или на театралната сцена и тежестта на вменената му още с раждането отговорност към семейния занаят.
Когато тъмният облак на поредната нова власт надвисва над това райско място, всичко се променя сякаш за миг. И докато силните на деня си прехвърлят изстрадалото парче земя, Яни и неговите връстници учат, влюбват се, изграждат идеалите си и се изправят пред най-страшните години за родината си. Търсейки своята правда и своите причини да продължи напред, Яни открива и най-силното си оръжие – думите.