26.01.2025 | 10:40

Античните надписи на Дионисопол

0fda265d43ad9f78a715d7b971417668

Снимка: Университетско издателство

Предаването „Нашият ден“ пренася своите слушатели назад във времето насред античния град Дионисопол – днешен Балчик. След откриването на храма на Понтийската майка на боговете Кибела учените се срещат с 30 неизвестни до този момент надписи, които се превръщат в повод за цялостно изследване на античните надписи в града.

Повече за тяхната същност и значение разказва гл. асистент Николай Шаранков, преподавател по епиграфика, история и историческа граматика на класическите езици в СУ „Св. Климент Охридски“.

Античните надписи на Дионисопол обхващат Елинистичната епоха и епохата на Принципата – от IV век пр. Хр. до IV век сл. Хр. Дълго време Дионисопол е сред пренебрегваните от археологията антични градове по Черноморието, но вече налице са вълнуващи данни за бита и религиозните култове от класическата епоха до Късната античност.

Шаранков разказва за някои от интересните религиозни практики, свързани с религиозния живот в Дионисопол.  

Открити са и непознати до този момент думи, обогатяващи представата за древногръцкия език, а един от надписите коригира топоним от текстовете на Плиний Стари и Стефан Византийски. Поправката е предположена от ренесансов учен още през 1492 година, но никой не му е обърнал внимание, уточнява Шаранков.

Източник: БНР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights