03.12.2024 | 6:56

Белоградчишката крепост “Калето” привлича туристи от цял свят

опера на върховете

Снимки: Община Белоградчик

Най-посещаваният туристически обект в региона на Белоградчик – крепостта “Калето”, е финалист за Балканските награди за туризъм, които ще бъдат връчени на 5 декември в столичния хотел Хаят.  Разположена в сърцето на Белоградчишките скали, Белоградчишката крепост е уникален културен паметник, който привлича посетители от цял свят.
Тя е не само свидетелство за богатото историческо наследство на България, но и място, където природата и историята се срещат.
Белоградчишката крепост е перфектното място за тези, които искат да се потопят в миналото, да се възхитят на природните красоти и да съчетаят приключение с културно обогатяване. От началото на годината Белоградчишка крепост е посетена от 87 197 туристи, като 58 408 са българи, а 28 789 са чужденци.
Белоградчишката крепост е паметник на културата от национално значение и една от най-запазените крепости в страната. Изградена е през ІІІ век сл. Хр. от римляните, които използват естествената непристъпност на скалите за охрана на стратегически пътища, пресичащи района. В късната античност тя е част от отбранителната система на Римската империя. Римляните построили най-високата част на крепостта, наречена Цитаделата. На няколко метра от нея има останки от друга крепост – Латинско кале, която служила за помощно укрепление.
В края на VІІ век крепостта попаднала в територията на новосъздадената българска държава. Доизградена е от българите. По времето на цар Иван Срацимир (1356 г. – 1396 г.) крепостта била разширена и укрепена. През 1396 г. османците я завладели и по-късно я преустроили. В нея бил поставен гарнизон за защитата на западната част на империята и за потискане на въстанията на българите. Крепостта е паметник с национално значение.
Белоградчишката крепост има три отделени един от друг двора, чиято обща площ достига 10 210 кв. м, и едно укрепление. Най-високата точка на крепостта, наречена Първа плоча, разкрива красива гледка към Стара планина.
Най-масовото въстание срещу османската власт в Северозападна България се е случило през 1850 година с център Белоградчик.
На 29 май 2024 г., когато се отбелязаха 174 години от въстанието, бе направена мащабна и незабравима възстановка на бойните действия от лето 1850-о. Пред очите на граждани и гости на града възстановката се проведе в първи двор на Белоградчишката крепост, а в нея участваха над 100 души.
През последните 9 години, Белоградчишката крепост става сцена на „Опера на върховете”, където представленията събират над 600 зрители всяка вечер.
Фестивалът „Опера на върховете – Белоградчишки скали” е новаторска идея на режисьора Пламен Карталов, чиито необичайни сценични решения и замисъл на авторска режисьорска интерпретация са свързани с поставянето им сред магическата красота на феномена Белоградчишки скали.

Организатори на церемонията за десетото издание на Balkan Awards of Tourism Industry 2024 са Глобал Медиа Груп и ВИП Комюникейшън, които са част от международната платформа Global Leaders.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights