Благотворителен концерт с цел закупуване на роял за театъра в Кюстендил изнесе 18-годишен музикант
В голямата зала на театъра в Кюстендил, в Деня на народните будители – 1 ноември, звучаха произведения за класическа китара от южноамерикански и испански композитори, както и творби за пиано от Шопен, включени в благотворителен концерт, изнесен от 18-годишния Димитър Стоймиров. Целта на инициативата е да се съберат средства, с които да бъде закупен роял за общинския театър в града. Тя беше подкрепена и от цигуларката Велина Петкова, която участва в концерта.
Димитър Стоймиров е ученик в 12 клас на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“ в Кюстендил. Свири на китара от седем години, а от пет – и на пиано. Бил е част от школата към Читалище „Братство 1869“, след това му е преподавал Асен Маринов. Стоймиров е учил пиано при Красимира Матуска.
Младежът се увлича по класическа музика, но се занимава и с математика, програмиране и езици. Димитър събира голямо количество пиеси, които иска да представи пред по-голяма публика и така се ражда идеята да съчетае своя концерт с каузата за покупка на роял за театъра. Търси помощ за инициативата и получава подкрепата на Община Кюстендил и на отдел „Култура и духовно развитие“. От Читалище „Братство 1869“ предоставят роял, а от ръководството на общинския театър – зала за концерта. Учителят Евгени Серафимов се заева да помага с организацията, която отнема цял месец.
По думите на Серафимов, на когото Димитър е ученик, делото е наистина будителско и неслучайно за изявата е избран този празник. Будителско е от страна на Митко, който има смелостта да помечтае, че 700 кюстендилци ще искат в петък вечер да чуят Шопен и Пиацола и час и половина да го правят. Да застанеш пред тях и да свириш без партитура с цялата програма наизуст, това е будителство, отбелязва Серафимов. Будителско е и заради това, че Кюстендил се обедини, Община, театър, читалище и учител да дадат крила на едно дете, което е готово да полети, допълни той. Серафимов припомни, че преди години служители на Кюстендилския окръжен съд застават зад таланта на Владимир Димитров – Майстора и той от едно бедно момче, което обича да рисува, израства до най-големия художник на България.
Сред публиката на концерта преобладаваха млади хора.
Относно предпочитанията към музикалните жанрове, Димитър Стоймиров каза, че не е човек, който може и ще каже кое е по-добър или по-лош.
„Има всякаква музика за различни поводи, но е жалко, че малко хора виждат красотата на класическата музика“, посочи Стоймиров. Той смята, че е обогатяващо за човек да има познания в класическата музика и това може да допринесе за развитието на характера.
Набирането на средства за закупуване на роял за кюстендилския общински театър ще продължи с още благотворителни концерти, допълни музикантът.
Източник: БТА