06.11.2024 | 10:01

Българинът Михаил Минков е най-добър астрофотограф за 2023 година

Снимка: БНР

Да направиш възможно невидимото за очите. Звездните кадри на най-добрия астрофотограф за 2023 година показват именно това.

Астрофотографът Михаил Минков пред БНР-Радио София разказа повече.

Той се е посветил на това да направи видимо невидимото за очите, влезе в класацията сред най-добрите астрофотографи в света, а информационни канали като „Гардиън“, „Таймс“ и НАСА, споделиха неговите кадри. Отскоро е обявен за най-добрия астрофотограф за 2023 година.

Концептуално се занимава с астрофотография от 5 години, въпреки, че тя го привлича още в ранните му години. Любовта към нощното небе и единственото време, в което има възможност да снима след раждането на дъщеря му – в нощните часове, са обстоятелства, които го насочват към този вид изкуство.

„Когато направих първия си кадър на ядрото на Млечния път беше любов от пръв поглед и това продължи. Чувствам се много добре в прегръдката на нощта“, разкрива Михаил Минков.

Казва, че да направиш невидимото за очите видимо – в цветове и форми чрез съвременната техника, е една магия.

Снимка: Михаил Минков

„Този ефект на изненадата, когато натиснеш копчето на камерата и изчакаш момента на експонация 20-30 секунди и после видиш нещо, което не можеш да видиш с очите си или го виждаш реално само 5%, продължава да ме мотивира. Отделно е много трудно и комплексно хоби, защото трябва да се вземат под внимание много фактори“, посочва той.

В разказа на астрографа ще чуете колко време и отделял за неговите първоначално пробни нощни снимки, както и кои са местата на които е снимал.

„Имах огромното желание да натрупам максимален опит, тъй като се учех сам и допусках много грешки, но те бяха най-големите ми учители“, споделя още той.

Разрива, че идеята на кадъра е най-важното нещо, каква история искаш да разкажеш с него – дали ще е човешка фигура в интересен преден план, дали църква, или дърво, това е много важно и оттам нататък, когато си наясно с всичко, отиваш на терен и прекарваш  минимум 2 часа.

Източник: БНР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights