Български камерен оркестър – Добрич с КОЛЕДНО CONCERTO GROSSO
На 17 декември 2024 г. от 18.30 часа в Огледална зала „Нели Божкова“ Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще се включи с „Коледно Кончерто гроссо“ в поредицата празнични концерти, а солисти ще бъдат музиканти от оркестъра. Това е първото произведение от програмата с автор Арканджело Корелли /1653- 1713/ – италиански бароков цигулар и композитор, останал в музикалната история със специфичния си цигулков стил на изпълнение и като композитор на известните Дванадесет Кончерти Гросси /от ит. Сoncerto Grosso – голям концерт/, както и на много концерти, сонати и пиеси за цигулка с акомпанимент и други творби за струнни инструменти. Ще прозвучи и Концерт № XI в ре минор за две цигулки, виолончело и струнен оркестър на Антонио Вивалди, където ще солират Ирина Олшанска – цигулка, Аглика Цветкова – цигулка и Олена Мошинска – виолончело. Като част от състава на нашия оркестър те са познати на публиката, но да припомним. Ирина Олшанска е концертмайстор на Български камерен оркестър – Добрич и оркестрант в Държавна опера – Варна. Родена е в Украйна и е завършила Националната музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев. Защитава солова аспирантура по цигулка в Национална музикална академия „Микола Лисенко“ в Лвов. Преподавала е цигулка и камерен ансамбъл в Националния институт по музика „Рейнолд Морицевич Глиер“ в Киев. Водила е активна концертна дейност в Украйна, САЩ и някои Европейски държави като солист цигулар и като част от различни камерни състави. Основател и първа цигулка на Струнен квартет „Добрич“. Свирила е под палката на известни наши и чужди диригенти. Аглика Цветкова – цигулка е завършила НУИ „Добри Христов“ гр. Варна, а по-късно и НМА „Проф. Панчо Владигеров“, София. От 2013 г. е част от симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна, а от 4 години е в състава на Български камерен оркестър – Добрич. Свири в различни музикални формации и оркестри. Олена Мошинска – виолончело е завършила музикално училище и колеж в град Тернопол. Дипломира се в Национална музикална академия „Пьотр Илич Чайковски“ в Киев, където е ученик на проф. Виктор Сазъкин и на доц. Иван Кучер. През 2001 г. печели 1-во място на музикалния конкурс в гр. Львов. Участвала е в майсторски класове на именити челисти в Люнебург, Германия. Била е водач на група в симфоничен оркестър при Тернополска филхармония. Водач на група в симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна и виолончелист в Български камерен оркестър – Добрич. Участвала е в престижни музикални фестивали и е свирила под палката на световноизвестни диригенти. Изявява се като солист и участник в различни камерни състави.
Ирина и Олена ще изпълнят и соловите партии в Баховата Ария на покаянието из „Матеус Пасион“ /Страсти по Матея – от немски Matthäuspassion/ – произведение олицетворяващо страданията на Христос. Твърде любопитен факт е според инж. Георги Колчаков – председател на Фондация „Бахово общество в България“ историята на творбата. 100 години след написването й Феликс Менделсон открива случайно страница от нейния нотен текст и то докато си купува месо в месарницата, което е завито в страница от оригиналната партитура на „Матеус Пасион“ от Бах. Впоследствие благодарение на Менделсон тя получава втори живот и се изпълнява до днес. Неслучайно Маестро Чифчиян включва една част в този концерт, защото:„музиката на Бах е като възвишената поетична мъдрост, която трае и се издига над всички останали творби. Тя е като непреходен порив на вдъхновение, който изобилства с благодат и спокойствие, като един поток на чиста и възвишена красота“- Алберт Швайцер /1875 – 1965/ – лекар, философ, теолог, музиковед, общественик и носител на Нобелова награда за мир за 1952 г.
В Анданте кантабиле /от ит. andante cantabile/ на Пьотр Илич Чайковски /1840-1893/ ще солира Кремена Христова – виолончело. Освен водач на челите /от 2019 г./ в нашия оркестър, Кремена е и концертмайстор виолончело в симфоничния оркестър на Държавна опера – Варна и инструменталист в Симфоничния оркестър на БНР. Завършила е НУИ „Добри Христов“, гр. Варна и НМА „Проф. Панчо Владигеров“, гр. София в класа по виолончело на проф. Здравко Йорданов. Лауреат е на национални конкурси. Участвала е в редица турнета в страната и чужбина. Има богат репертоар от произведения с камерна музика. В момента е солист – водач в Софийска опера и балет. С този състав също участва в много концерти, записи и турнета.
Съвременните произведения в програмата ще са „Любовна история“ от Кириакос Сахпазидис и „Ъндърграунд танго“ от Горан Брегович. За финал ще прозвучи „Радецки марш“ на Йохан Щраус-баща /1804-1849/, произведение станало неофициален химн на Австрия и също толкова познато и обичано както и „На хубавия син Дунав“ от Йохан Щраус-син.
ПРОГРАМА:
Арканджело Корелли – Коледно кончерто гроссо в сол минор
Антонио Вивалди – Концерт №XI в ре минор за две цигулки, виолончело и струнен оркестър
Солисти: Ирина Олшанска – цигулка, Аглика Цветкова – цигулка, Олена Мошинска – виолончело
Йохан Себастиан Бах – Ария на покаянието из „Матеус Пасион“ за цигулка и виолончело
Солисти: Ирина Олшанска – цигулка, Олена Мошинска – виолончело
Пьотр Илич Чайковски – Анданте кантабиле
Солист: Кремена Христова – виолончело
Кириакос Сахпазидис – Любовна история
Горан Брегович – Ъндърграунд танго
Йохан Щраус – Радецки марш
Билети на касата на Концертна зала „Добрич“. Понеделник – четвъртък 10.00 – 17.30 ч.
Цена 10 лв., за пенсионери и учащи 5 лв.