В Добрич представиха комикса за Варненския халколитен некропол – на изложбени пана и като печатно издание

Снимки: Ангел Радилов, "Подиум"
Тази вечер в Регионалния исторически музей в „Стария Добрич“ бе представен комикса за Варненския халколитен некропол – на изложбени пана и като печатно издание.
Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за личностите, допринесли за неговото изследване. Комиксът е придружен от книжка за оцветяване за най-малките, която включва 8 рисунки на някои от най-забележителните находки, придружени от кратки обяснителни текстове.
„Варненският халколитен некропол“ е третият комикс, реализиран от този екип, след „Раннохристиянският манастирски комплекс в местността Джанавара край Варна“ и „Тайната на Котис I“, издаден на български и английски език.

На запад от град Варна е разположено Варненското езеро. Още в праисторически времена край бреговете му са живели хора. Свидетелство за тяхната дейност е откритият през 1972 г. халколитен некропол, в който са намерени много златни предмети. Те представляват най-старото обработено злато в света (между 4600 и 4200 пр. Хр.) и принадлежат на процъфтяваща ранна цивилизация с наличие на пред-държавна организация. Това съкровище е една от визитните картички на Варна.
Документалният комикс разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за личностите, допринесли за неговото изследване. Комиксът като изложба включва 9 пана.
„Варненският халколитен некропол“ е книжка за оцветяване, също по идея на Елена Владова и художника Николай Русев.

Книжката за оцветяване включва 8 рисунки на някои от най-забележителните находки от некропола. Те са придружени от съвсем кратки обяснителни текстове, съобразени с детска аудитория.
Анотация на последна корица
В тази книжка ще откриеш рисунки на някои от най-интересните находки, намерени на брега на Варненското езеро. Те са на повече от 6000 години! Направени са от хора, които тогава са живели на това място. Този период от историята се нарича каменно-мена епоха или халколит. Тези древни хора умеели да създават красиви вещи и украшения от злато. Те са известни като най-старото обработено злато в света. Всички находки са открити в специално място на брега на езерото, наречено некропол. Там древните хора тържествено поставяли нарисуваните в книжната предмети. Те вярвали, че животът не свършва с този на земята. И че предметите ще са необходими на всички, когато животът им продължи на друго място.
Изданията са на „Град и посоки“® 2024.
