Георги Тошев: Исках да разбера как през историята на най-популярната естрадна певица минава времето
„Идват ДС, изкушенията и изпитанията, избори и достойнство, и отвъд гласа и таланта, идва характерът“
На книжния пазар излиза книгата „Лили“ за примата на родната естрада Лили Иванова и историята на българската естрада. Автор е журналистът Георги Тошев, който в интервю пред БНР разказа, че творбата е писана дълги години и няколко пъти е спирал.
„Това е дълъг труд, започвах и се отказвах във времето, но заради издателите и редактора Веселина Седларска реших да го довърша. Те ме увериха, че има смисъл дългогодишният ми труд. Това не е просто биография за Лили Иванова, за нея има много книги. Всичко има смисъл, когато става въпрос за голям артист“, сподели Тошев в „Нещо повече“.
„Моята задача беше друга. Исках да разбера как през историята на най-популярната българска естрадна певица минава времето. Тя има щастието да живее през три епохи, което прави нейния персонаж много интересен и податлив да разгледаш тези три епохи през съдбата на една жена. Едно малко момиче от малък провинциален град, самосъздала се, която стига до голямата сцена и сбъдва по-голямата част от мечтите си. Тук обаче идват изкушенията и изпитанията, връзките, избори, компромиси. Идват ДС и кариера, която започва няколко пъти от нулата. И тук обаче, отвъд гласа и таланта, идва характерът, който се калява в това време“, разказа авторът на последната книга за Лили Иванова.
В творбата той за първи път публикува много документи и нейни снимки от младите ѝ години. Обикаля архиви из цялата страна, включително и дълбоко навлиза в архива на Националната библиотека. И търси доказателства, като цитира и самата Лили Иванова от нейни интервюта и изказвания.
„Всички документи осветляват една личност, която се доверява на своята интуиция и буквално като птицата Феникс да излезе отново на сцената. Но да се стигне дотук се минава през сложен и изключително труден път. Много често тази жена е била на ръба на оцеляването, на ръба на връщането на сцената и на ръба на запазването на собственото си достойнство„, разказва авторът на „Лили“.
И допълва:
„Има нещо много важно за мен в тази книга – осъзнаването на Лили Иванова през годините. Възможно ли беше тя да има кариера извън България? Сигурно – да, но изборът, който тя е направила! Тя е лишена от собствено семейство, но тя цени семейството и остава вярна на родителите и сестра си. И това вътрешно убеждение, че ако не се върне в България, ще навреди на близките си, е мисъл, която дори не допуска да мине през главата ѝ. „Лили“е книга за всички обществени и политически промени у нас и по света, които минават през една лична история„.
Източник: БНР