23.03.2025 | 17:03

Жаклин Вагенщайн: Културата на една държава е огледало на действителността

152b

Снимка: Радио София

Българската издателка и създател на кино-литературния фестивал „Синелибри“ получи почетния Орден на изкуствата и литературата на Франция

Наскоро Жаклин Вагенщайн получи почетния Орден на изкуствата и литературата на френската държава. Отличието се дава от Министерството на културата на Франция на творци за изключителни постижения в областта на изкуството или литературата и за влиянието им във Франция и по света. Тя получи почетното отличие на церемония във Посолството на Франция от посланик Жоел Мейер.

Жаклин Вагенщайн е български издател, създател, директор и селекционер на кино-литературния фестивал „Синелибри“. Пред Радио София тя сподели, че в живота й, Франция носи особен сантимент.

„На първо място съм благодарна. На второ – приемам го като изключителна чест да получа този Орден, особено от държава като Франция. Това е едно признание за това, че френската държава, френското Министерство на културата са забелязали нещата, които правим. Това много ме радва, първо по сантиментални причини, тъй като Франция за мен е родина, не само, че съм учила там, не само, че нося френско име. Дядо ми още на 3 години е емигрирал във Франция. Във Франция съм следвала 12 години, което завърши със защита на докторат, темата беше за сближаването на Франция и България“, каза Жаклин Вагенщайн.

След като се прибира в България преди 25 години, застава зад издателство „Колибри“, а преди 10 години създава кино-литературния фестивал „Синелибри“.

Казва, че е време българската държава да разбере колко е важно да имаш международна културна политика. По думите й, това се отплаща.

„Имам чувството, че в България се гледа в краткосрочен план. Ако се гледа в дългосрочен план, културната политика е една от политиките, които, според мен, се изплащат най-добре. Представи си, че гледам френски филм или, че прочета френска книга и след това реша да отида да видя Айфеловата кула, и когато ми хареса реша да уча там, и когато се прибера в България реша да работя, реша да издавам нейните книги или реша да правя съвместно с нея филми – ето начинът, по който нещата имат възвръщаемост и имат смисъл в дългосрочен план“, обясни Жаклин Вагенщайн.

Според нея, България може да заимства от изкуството и литературата на Франция, всичко.

„Не мисля, че българската политическа класа си дава сметка за важността на културата, не просто за съхранение на националното. Става въпрос за съхранение на ценностите и за предаването им на поколенията. Не само това – културата е огледало на действителността, на психическото състояние, на всичко, което е пропило тази действителност. Затова е толкова важно то да бъде съхранено, за да бъде пренесено през вековете“, обясни създателката на кино-литературния фестивал „Синелибри“.

Споделя, че именно „Синелибри“ е „любимото й дете“.

„Там са обединени другите ми две любими деца – киното и литературата. Тяхното взаимодействие ражда изключително любопитни плодове, смятам, че това е някаква еманация на всичко, което правя и в което вярвам“, посочи Жаклин Вагенщайн.

Казва, че можеш да разбереш по-добре културата на дадена страна, ако си чел нейната литература и си гледал филмите й.

Източник: БНР София

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights