Започва XX-ият Международен фестивал за театър „Черната кутия“
За 20-ти пореден път Пловдив се превръща в столица на авангардното изкуство с Международния фестивал за театър и съвременен танц „Черната кутия“. От 2 до 12 юни сцените на Драматичния и Кукления театър, както и галерия UPARK, ще посрещат артисти от Армения, Белгия, Испания, Великобритания и България.
Юбилейното издание започва и зъвършва със спектакли, които, според артистичния директор на фестивала Слава Младенова, са впечатляващи:
„Започваме с изключително интересна компания от Армения – Рима Пипонян, една от пионерките на танца в Армения. Тя ще представи своето представление „Арменски килим“, като петте жени на сцената са петте цвята на арменския килим. То е за идентичността, то е връщане към корените. Мисля,че ще се хареса на хората, защо е много интимно и красиво. Представлението на Народния театър, с което закриваме, също е много интересно – с много интересната тема за последния час на Мерилин Монро и последните записани нейни разговори.“
Сред многото артистични прояви са предвидени и творчески срещи.
„Ще имаме среща с Мариан Вълев такъв, какъвто хората не са го виждали често. Ще бъде много лично, ще разказва за своята работа като режисьор и като актьор.“
Най-младите също са включени.
„Традиционно работим много добре с творческите паралелки на града. Ще имаме участници от „Сценични кадри“. Те са направили един специален спектакъл за нас.“
Фестивалът „Черната кутия“ е част от Културния календар на Община Пловдив.
