„Изгубени в съня“ – книга на Дойчин Дойнов – за любовта, небесното измерение и войната
В Регионална библиотека „Дора Габе“ в Добрич тази вечер бе представена новата книга на разградския поет Дойчин Дойнов „Изгубени в съня“.
Изданието представи литературният критик Драгомил Георгиев, председател на Сдружението на писателите в Добрич.
Драгомил Георгиев, Дойчин Дойнов и директорът на РБ „Дора Габе“ Теодора Денкова
„При Дойчин Дойнов впечатлява това умение да се заговори с близкия, любимия човек на най-финия език”, сподели Драгомил Георгиев, като добави, че за едно утре трябва да бъдем слънчеви, состойни и по-добри. Като обобщение литературният критик каза за автора, че е ярък, талантлив и самобитен поет.
Книгата съдържа 90 стихотворения и хайку, разпределени в три дяла. И ако първият цикъл е своеобразен дом на любовта, където интимната изповедност достига крайния предел на пълното отдаване на мисълта за любимата, вторият цикъл очертава небесното измерение на личния свят – високата метафизична цена, която всеки човек неизбежно заплаща, за да удържи високия на смисъл на съществуването си. Третият дял на книгата не просто е посветен на войната срещу Украйна, а осъществява най-трудното – сливане с болките и надеждите на воюващите за свободата си украинци и изживяване чрез българското слово на украинската участ като българска съдба.
Освен стихотворения, свързани с нощта и разсъмването, през цялата книга преминава и нишката на любовта, каза авторът. По думите му на страниците на „Изгубени в съня“ има много място за любовта – любовта към съпругата и любимата, към покойния му баща Иван Дойнов, към Родината.
Присъстващите на представянето имаха възможност да разгледат и изложените картини на съпругата на автора Нина Дойнова, рисувани специално за поезията на Дойчин. Тя прочети на украински стихове за войната от третия раздел на книгата.
Съорганизатор на събитието е украинската общност в Добрич.
За автора
Дойчин Дойнов (1964) е роден в Разград. Завършва история в Каменец Подолски, Украйна. Публикува стихотворения в почти всички значими български литературни издания, сред които „Съвременник“, „Литературен вестник“, „Пламък“ и др. Автор на поетичните книги „Земни пътеки“, 1990; „Стихове на любовта и забравата“, 2014; „Звезда в капчука“, 2019. Превежда от украински и руски.
СВЕТЛИНАТА
Светлината през тънките щори
нежно близва лицето ти бяло,
сякаш малко настръхнало коте…
Кой мечтае за твоето тяло,
както аз…
Светлината през тънките щори
ще премине през твойта постеля,
ще разказва легенди за нея,
бухал нощем за тях ще говори,
на разсъмване птици ще пеят.
Светлината през тънките щори…
КЪМ НОЩТА
Мрак и мрачни води,
ни следи от звезди,
о, води ме, води
неизвестно къде.
Аз пристъпям едвам,
аз съм сам и не знам,
твоя тъмен ли плам
мойта мисъл краде.