06.06.2026 | 23:11

Изложба „Лечебницата в Античността и Средновековието“ откриват в РИМ – Добрич

Плакат Лечебницата А2

Регионален исторически музей – Добрич открива временната изложба „Лечебницата в Античността и Средновековието“ на 11 май 2026 г. от 17:00 ч. в Музея в Градски парк „Св. Георги“.
Изложбата е реализирана от Националния антропологичен музей към Българска
академия на науките и Исторически музей – Свищов с участието на експонати от
фондовете на Музея по история на медицината – Варна и Регионален исторически
музей – Добрич.
Експозицията проследява развитието на медицинските практики и болничното
лечение през вековете, като основният акцент е поставен върху Античността и
Средновековието. Представени са преходът от магико-религиозните представи за
болестта към организирани форми на лечение, появата на първите лечебни структури,
ролята на храмовете, лекарските практики и римските военни болници, както и
развитието на средновековните лечебни заведения. Изложбата е допълнена и с
предмети от XIX и първата половина на XX век, свързани с развитието на модерната
медицина.
В експозицията са включени археологически находки, медицински инструменти,
човешки костни останки със следи от травми и интервенции, както и експонати,
представящи по-късни диагностични и лечебни практики.
Изложбата може да бъде разгледана до 21 август 2026 г.

Verified by MonsterInsights