Конференция „Фестивалът и градът“ ще се състои на 13 и 14 март в София

Конференция „Фестивалът и градът“ ще се състои на 13 и 14 март в регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София, съобщават организаторите от Българската фестивална асоциация (БФА).
По думите им събитието е с международно участие на експерти от Европейската фестивална асоциация (EFA), на която БФА е дългогодишен член. Форумът е насочен към споделяне на добрия европейски опит, анализиране на състоянието на фестивалния сектор в България, като разглежда ключови теми като финансиране, устойчивост, културни политики и стратегии за развитие на артистичните фестивали.
Модератори на конференцията ще бъдат Васил Димитров, председател на управителния съвет на БФА и президент на „Европейски музикален фестивал“, и Светломира Стоянова – културен мениджър и президент на Комитета за връзка на НПО с ЮНЕСКО.
Първият ден включва два тематични панела. „Минало и настояще“ представя фестивали-членове на БФА и общините, организатори на фестивални събития като Бургас, Варна и София. Лекцията на Наталия Оско-Якаб, директор на фестивала Valley of Arts (Унгария) и член на борда на EFA, е с фокус върху ESG (Environmental – екологични фактори, Social – социални фактори и свързани със служителите въпроси, Governance – управленски въпроси) и финансовата устойчивост на фестивалите. Тя ще анализира унгарските културни политики по отношение на финансирането на фестивали, предоставяйки информация за това как тези рамки подкрепят устойчиви практики и насърчават ангажираността на общността.
Панелът „Настояще и бъдеще“ ще засегне международните програми за финансиране на фестивалите с участието на бюро „Творческа Европа“ (България) и директорите на Полския институт в София – Ивона Якушко-Дудка, и на Чешкия център – Радка Рубилина.
Предвидена е и кръгла маса „Финансови политики за артистичните фестивали – какво предстои?“ с представители на общини, Министерството на културата, Национален фонд „Култура“ и експерти във фестивалната област. Основни акценти в кръглата маса ще бъдат стратегия, оценка, национални политики и финансиране на фестивалите. Подготвителен етап на кръглата маса ще бъде презентацията на Диана Андреева-Попйорданова, директор на Обсерватория по икономика на културата.
Вторият ден е посветен на комуникацията и бъдещето на фестивалите. Сред основните акценти са лекции на Одри Брисак (EFA) за международните комуникационни стратегии, Нейко Генчев (заместник-кмет на Велико Търново) – за идентичността на града и културното наследство, както и представяне на проекта „Картографиране на музикалния сектор в България“ от Българската музикална асоциация. Следва практическа работилница за стратегически предложения, а следобедният панел ще разгледа ролята на изкуствения интелект и дигиталните стратегии в маркетинга на фестивали с водещ Боян Желязков, доктор в областта на дигиталния маркетинг в сценичните изкуства, директор в „Театър 199“ и преподавател в НАТФИЗ и НМА „Проф. Панчо Владигеров“.
Източник: БТА