Маратон на анимацията с WFAF

Кадър от „Задачи за деня“
Кинематограф представя подбрани анимационни филми от каталога на Световен фестивал на анимационния филм Варна.
Най-голямата платформа за късометражно кино в България „Кинематограф“, в сътрудничество със Световен фестивал на анимационния филм Варна (WFAF), подготвят панорама от къси анимации, които ще излизат всеки ден в kinematograf.bg от 31 март до 12 април. Сред филмите ще можете да се насладите на три български продукции, както и на заглавия от Естония, Хърватска, Чехия, Канада, Франция, Китай, Русия и Германия. Подгответе се за любопитна и разнообразна палитра от анимационни стилове и сюжети, които ще ви разходят из най-неочаквани кътчета от света на анимационната фантазия.
Всички филми, които предстоят да излязат в рамките на тази инициатива, може да гледате на тази страница.
Общото между всички филми е, че са взели участие в WFAF, но най-вече, че са невероятно изпипани, предизвикващи въображението анимации, които ще ви подарят във всеки един от дните по няколко минути удоволствие от качественото рисувано кино, стига да си позволите да се поглезите малко с тях.
Трите български филма, които присъстват в този своеобразен празник на анимацията са част от поредицата „Щрих и Стих“ на продуцентското студио Компот Колектив, в която стихотворенията на известни съвременни български поети се трансформират в късометражни ленти. Това са:
„Задачи за деня“ (2019)
Режисьор – Петя Златева
Текст – Стефан Иванов
Продуцент – Весела Данчева
Самотата има много измерения и не всички от тях са негативни. Тя може да бъде съзерцателна, може да бъде поучителна, може да бъде и творческа. Във филма „Задачи за деня“ на аниматора Петя Златева по стиховете на Стефан Иванов не става въпрос за тези разновидности самота, а по-скоро за самотност. Историята се развива в ден, като всички останали. Една човекоподобна лисица шета из апартамента си, прави размествания, подрежда, пуска пералня, приготвя храна и сервира за четирима. Мислите и действията ѝ издават вътрешно напрежение, но като че ли това е поради предстоящата вечеря, в която тя очаква гости, и когато всички са седнали на масата, сякаш ведростта на споделената компания успокоява тревогата ѝ. Но кои са всъщност нейните сътрапезници?

Кадър от „Последният ден“
„Последният ден“ (2019)
Режисьор – Далибор Райнингер
Текст – Мария Донев
Продуцент – Весела Данчева
Анимацията „Последният ден“ на режисьора Далибор Райнингер по едноименната поема на Мария Донева е сюрреалистична песен за есента, меланхолията, игрите на паметта и фантазията. По оригиналната идея на Весела Данчева, този филм е красива и живописна визуална поезия, която ни понася във историята си сякаш подхванати от ефирния последен полет на ръждивите ноемврийски листа. Есента не е край, тя е акмето, пикът на сезоните, карнавалът на времето, когато слънцето избухва в цветовете на листата и вятърът лека-полека ги откъсва от клоните, за да завършат безбрежния си природен кръговрат обратно в почвата.

Кадър от „Любов по време на туризъм“
„Любов по време на туризъм“ (2020)
Режисьор – Весела Данчева
Текст – Петър Чухов
Продуцент – Весела Данчева
Анимацията „Любов по време на туризъм“ от режисьора и продуцент Весела Данчева ни сервира питателна визуална адаптация по едноименната поема на Петър Чухов. Слово и образ се сливат в доставящо удоволствие единство, а творческата връзка между тях оживява пред нашите очи, за да се завихрят всевъзможните сюжети, заложени в поетическия текст. Филмът ни отвежда в едно прашно топло лято някъде там на Олвера стрийт, Лос Анджелис. Жегата замъглява съзнанието, но възбужда сетивата. Алкохолната омая на жаркото слънце. Горестна мексиканска китара лашка емоцията между радостното очакване и тъгата в една неугледна кръчма с безсрамно вкусна храна. Мъж и жена флиртуват и споделят своя обяд, а поетическото възприятие на наблюдателя се впуска в интимната игра между привличането, отдаването и консумирането.
Open Call WFAF 2025
Град Варна е не само морската столица на България – тя е и оживен център за изкуството на анимацията. XXI Световен фестивал на анимационния филм Варна ще се проведе от 3-ти до 7-ми септември 2025 година в залата на Фестивален и конгресен център.
Тази година фестивалът се завръща отново, за да събере вдъхновяващ състав от международни членове на журито, режисьори, талантливи художници и отдадени лектори.
До 21-ви май можете да изпратите своя анимационен филм през системата на FilmFreeway за участие в някоя от седемте състезателни категории!
Иван Врамин |