Млади драматурзи пишат текстове за сцена

Снимка: "Варна Лит"
„Варненско лято“ 2025 си партнира с Международния литературен фестивал „Варна Лит“ в сценичното четене на драматургични творби от варненски ученици
Създаване на съществен конфликт със завръзка и развръзка, оформяне на биография на герои и въплъщаване на живот в диалога между тях – на това учиха учениците в „Ателието по творческо писане за сцена“ менторите им, писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова-Моасе.
Тазгодишното 33-то издание на „Варненско лято“ се реализира под мотото „Театрални мостове“. То е насочено както към международното сътрудничество между отделните театри в България и в чужбина, така и между още нещо – моста между поколенията, които обменят опит. Такъв е случаят със сценичното четене на драматургични творби, създадени в рамките на въпросното „Ателие по творческо писане за сцена“, създадено от Международния литературен фестивал „Варна Лит“.
Участници в инициативата са 20 ученици от Варна на възраст над 15 години, които са предварително селектирани и разпределени от менторите им в два класа.
В двора на Археологическия музей в морския град текстовете на учениците оживяха на сцената с участието на млади актьори от варненските театрални школи, а менторите връчиха дипломи за успешното завършване на писателския клас.
Учениците се вълнуват от това, от което винаги са се вълнували децата на тяхната възраст, а именно – отношенията им с родителите, чувството да бъдеш неразбран и нечут, усещането за несвобода, вълшебството и магичността на света, в който обаче търсят реалистична гледна точка. Всичко това се открива и в създадените драматургични текстове за сцена.
Всяко едно от момичетата в курса е дало огромно количество енергия на Мария Касимова-Моасе, от която тя възнамерява да се възползва. Заедно те създават „Улица „Омайниче“, на която дъх поемат измислени сюжети, изпълнени с въображение и живот, и герои, обитаващи различните номера на улицата, които придават човешки характер на всяка история.
Захари Карабашлиев, основател на „Варна Лит“, пък ги учи на същността на драмата, а именно – действието. Близо шест месеца той им помага да осъзнаят важността на усамотението, в което можеш да създадеш сцена, изпълнена с емоционална арка, и конфликт с крайна точка, при която самият автор да се чувства удовлетворен.
БНР