Музикалното училище във Варна пресъздаде с концерт историята на своето създаване
Националното училище по изкуствата (НУИ) „Добри Христов“ сложи началото на празници, с които отбелязва своята 79-годишнина. Гала концерт във Фестивалния и конгресен център припомни историята на Музикалното училище с изпълнения на оркестри, хор, камерни формации, танцьори и солисти. Във фоайето на комплекса е подредена изложба на зрелостници в изобразителните изкуства.
Точно на 25 февруари 1945 г. в салона на Варненския народен театър е станало официалното откриване на Средното държавно музикално училище, припомни на концерта настоящият директор Румяна Петрова, която прочете обявлението, дадено в местен вестник за събитието преди 79 години. Тогава се е състоял първият концерт на основателите на училището, които са и първите преподаватели в него – пианистката Мила Михайлова, цигуларката Христина Стоянова, лиричното сопрано Веселина Зафирова и оркестърът при Отечествения фронт под диригентството на директора на училището Найден Найденов. Петрова припомни, че всяка година учебното заведение отдава почит към четиримата ярки творци, посвещавайки им концерт на тази дата.
Началото на музикалното учебно дело във Варна бе пресъздадено с изпълнения на същите специалности. Също както през 1945 г. Младежкият симфоничен оркестър предложи симфоничната увертюра „Егмонт“ от Лудвиг ван Бетовен под диригентството на дванадесетокласника Стефан Славчев. „Импровизация“ от Панчо Владигеров изпълни пианистът Борил Христов. Певческата школа бе представена от София Иванова с песента „Гроздано моме“ от Парашкев Хаджиев. Цигуларката Александра Ганчева в съпровод на пиано от Жельо Тодоров участваха с пиесата „В подражание на Албенис“ от Родион Шчедрин.
Концертът припомни въвеждането на всички катедри и специалности през времето с изпълнения на солисти на акордеон, маримба, флейта, кларинет. Включиха се духов квинтет, китарен ансамбъл, представителният духов оркестър, народният оркестър, представителният народен хор, гайдарски ансамбъл, балетисти. Бяха прочетени имената на всички преподаватели и директори, свързали своя професионален път с учебното заведение. Някои от тях са работили 40, дори 50 години и с цялата си енергия, всеотдайност и визионерство са допринесли за възхода на училището, каза Румяна Петрова.
Гала концертът „79 години от началото“ е първото от серия от над 20 събития, наречена „Традиция с бъдеще“, с която НУИ „Добри Христов“ отбелязва своята годишнина. Празниците продължават до 31 май. Предстоят концерти на различните специалности, на солисти – ученици с оркестъра на Варненската опера и с Шуменска филхармония, както и съвместни изяви на възпитаниците на варненското училище с техни връстници от НУИ в Плевен.
Валентина Добринчева
Източник: БТА