Над 115 000 са били посещенията в обектите на Варненския археологически музей през 2023 година
Посещенията в обектите на Варненския археологически музей през изтеклата година са били 115 058, отчитат от институцията. Най-голям е интересът към Аладжа манастир, където са посрещнали 67 341 туристи. Както БТА писа, музейният комплекс на обекта от месец юли 2023 г. е с напълно обновена експозиция.
В Археологическия музей във Варна са влезли 28 804 посетители, Големите Римски терми са били разгледани от 16 386 души. В Учебния музей към Регионалния исторически музей (РИМ), където се предлагат и различни творчески занимания, са посрещнали през миналата година 2222 посетители, сочи статистиката.
Варненските археолози са работили по пет традиционно проучвани от музея обекта в региона с финансиране от Министерството на културата. Това са Варненският халколитен некропол, Къснохалколитното селище край град Суворово, Крепостта „Петрич кале“ в община Аврен, Късноантичната крепост на нос „Св. Атанас“ в град Бяла и Марцианопол в Девня. С финансиране от Община Варна за втора година продължават разкопките на раннохристиянската църква в село Звездица. Варненските учени са провели и 11 спасителни проучвания в Археологическия и архитектурен резерват „Одесос – Варна“.
Във фондовете на Отдел „Археология“ на РИМ-Варна миналата година са постъпили 534 находки от разкопки. С европейски средства по проект на институцията е обновено помещение, което функционира като фондохранилище за каменни паметници, съобщи директорът на музея гл. ас. д-р Игор Лазаренко. Тази година предстои да се открие нова експозиция с 1500 монети от различни епохи, каза още той. Според него тя ще бъде най-голямата в България.
Източник: БТА