03.12.2024 | 7:26

Националните културни празници „Албена” 2024 преминаха през Добрич

IMG_1165

Панко Анчев, Стоян Райчевски, Иван Гранитски и Теодора Денкова, снимки: Ангел Радилов, "Подиум"

И тази година Регионална библиотека „Дора Габе“ бе домакин на Национални културни празници „Албена” 2024, организирани от издателство „Захарий Стоянов“. XXVII-то издание на литературния форум е под мотото „Духът на времето и националната идентичност“, а инициатор на събитието е проф. Иван Гранитски.
Националните културни празници Албена 2024 се провеждат в градовете Шумен, Разград, Добрич, Варна, Генерал Тошево, Каварна.


Днес от 16.00 ч., в Регионална библиотека „Дора Габе“ гостуваха писателите Стоян Райчевски, Панко Анчев и Иван Гранитски. Пред добричката публика авторите ще представят свои нови книги:
Ст. Райчевски – „Генерал Стефан Тошев“, „Генерал Иван Колев“, „Генерал Владимир Вазов“ – от поредицата „Дълг и чест“;
Панко Анчев – „Любен Каравелов“, „Христо Ботев“, „Св. Софроний Врачански“ – от поредицата „Дълг и чест“;
Иван Гранитски – „Орфей“, „Пътят на душите“ – от поредицата „Мнемозина“
„Енергията на българския дух“, „Душата на образа“ и „Мигновения“.


Стоян Райчевски
ГЕНЕРАЛ СТЕФАН ТОШЕВ – поредица „Дълг и чест“
В тази книга, драги читатели, ще се срещнеш с прославения генерал от пехотата Стефан Тошев – герой от войните за обединението на българите и освобождението на Добруджа – автор на забележителни книги за военната ни история.
ГЕНЕРАЛ ИВАН КОЛЕВ – поредица „Дълг и чест“
В тази книга, драги читателю, ще се срещнеш с личността и делата на водача на българската конница генерал Иван Колев, който се прочу в боевете за освобождението на Добруджа. За него главнокомандващият на действащата армия ген. Жеков каза: „Благодарение на ген. Колев, нашата конница си извоюва световна известност, защото остана ненадмината от никоя друга конница в Световната война“.
ГЕНЕРАЛ ВЛАДИМИР ВАЗОВ
Поредица „Дълг и чест“
В тази книга, драги читателю, ще се срещнеш с личността и делата на българския генерал Владимир Вазов, който през 1918 г. разби силния британски корпус и разнесе славата на българското оръжие и войнство далеч зад пределите на България. Ще прочетеш как при появата на българската представителна част на юбилейния парад на ветераните в Лондон прозвучава команда: „Свалете знамената! Минава генерал Вазов – героят от Дойран“.
Иван Гранитски и Иван Маразов
„ПЪТЯТ НА ДУШИТЕ“ – поредица „Мнемозина“
Книгата съдържа мистичната поема „Пътят на душите“ от Иван Гранитски и критически коментар „Хидромитологията“ от проф. Иван Маразов.
Със специално приложение – шест диптиха и един триптих, посветени на подземните реки, от художника Владимир Пенев.
Иван Гранитски и Иван Маразов
«ОРФЕЙ» – поредица «Мнемозина»
Книгата съдържа мистичната поема «Орфей» от Иван Гранитски и «Етюди за Орфей» – критически коментар, студии, речник от проф. Иван Маразов.
Иван Гранитски
ЕНЕРГИЯТА НА БЪЛГАРСКИЯ ДУХ
В своето изследване „Енергията на българския дух“ Иван Гранитски проследява еволюцията на националното чувство в българскаталитература, анализира го и го тълкува в творчеството на различните български поети и белетристи. Той формулира оригинално и сполучливо неговото проявление у отделните автори. Националният дух е нещо конкретно и своеобразно, защото се носи и изразява художествено от най-големите ни автори. Те са изразители както на цялата нация, така и на определени региони, социални групи, възрасти, интелектуални съсловия.
ДУШАТА НА ОБРАЗА
Образът има душа. Художествените произведения създават образи, които получават самостоятелен живот извън създателя си. Те живеят дълго или по-кратко според степента на своята жизненост и обаятелност. Тези образи притежават собствена душа. А в своя диалог „Федър“ Платон твърди, че „всяка душа е безсмъртна, защото е безсмъртно всяко нещо, което се движи само“. Творците усещат и човешката, и природната душа и се стремят да разгадаят нейната неуловима и вечно изплъзваща се същност повече интуитивно, отколкото съзнателно, представят си я и се опитват да я уловят в различните й ипостаси, мечтаейки да я изобразят, изразят или пресътворят чрез словесни или пластически метафори, символи, алегории, алюзии, зад които често надничат архетипни послания.
МИГНОВЕНИЯ
„Мигновения“ – поема от Иван Гранитски и рисунки от Владимир Пенев.
Новата стихосбирка на Иван Гранитски от искрометни мигновения ще порази читателя с богатството от теми и образи, с интуитивното вникване в дълбинните тайни на космоса и човешката душа, с неутолимата жажда за познание. И както у Пиндар „жаждата“ е метафора за творчество, така и у Иван Гранитски тази „жажда“ не пресъхва, тя въплъщава кредото на автора: „душата ти в Всемира / е създадена за да се труди“ / непрекъснато и неуморно“.


Панко Анчев
ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ – поредица „Дълг и чест“
Тази книга е посветена на Любен Каравелов – нов тип писател, интелектуалец, мислител и революционер. Той работи във всички литературни жанрове. Любен Каравелов е пряк предшественик на Иван Вазов като тип писател, който полага дълбоки и трайни основи на жанровата система в българската литература, въвежда тематиката, която ще разработва дълго време българската реалистична литература. Той е писател на идеи, въплътени в художествени образи и сюжети. Определено трябва да се каже, че той е и дълбок и проникновен мислител, политически философ и публицист, анализиращ времето и хода на българската национално-освободителна революция.
ХРИСТО БОТЕВ – поредица „Дълг и чест“
Величието на Ботев е толкова голямо, че ще е справедливо да признаем, че като него няма друг с такова значение в българската поезия и публицистика. Той изрази цялата пълнота на една епоха, нейния дух и същност, чувствата и мислете ѝ толкова ясно и чисто, с такива думи, че те не могат да бъдат повторени или дори наподобени. Затова и не е разбран в цялото му значение и смисъл.
СВ. СОФРОНИЙ ВРАЧАНСКИ – поредица „Дълг и чест“
Св. Софроний Врачански е първият в нашата литература, който поставя проблема за качествата на държавника и за необходимостта той да бъде морален и почтен човек, да не се поддава на ласкателства, зловредни влияния и лоши съвети. Св. Софроний отваря по същество началото на модерната българска литература, полагайки в нея проблеми от ежедневието, но и от висшите сфери на държавния живот. И то когато държавата е все още неродена мечта и представа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights