06.06.2026 | 23:30

Националният исторически музей представя нова изложба „Неандерталецът в мен. Бачо Киро: следи от споделено човешко минало“

TDR

Снимка: Национален исторически музей

На 12 май 2026 г. в Националния исторически музей беше официално открита изложбата „Неандерталецът в мен. Бачо Киро: следи от споделено човешко минало“ –проект, посветен на най-новите научни открития за неандерталците, ранните Homo sapiens и пещерата Бачо Киро – едно от най-значимите палеолитни находища в Европа.

Изложбата представя нов поглед към човешката еволюция – не като история на заместване и изчезване, а като сложен процес на срещи, обмен и дълбоко преплитане между различни човешки общности.

Съвременните генетични изследвания показват, че неандерталците не са напълно изчезнали. Част от тяхното наследство продължава да живее в нас – в телата, имунитета и адаптациите на съвременния човек.

В центъра на изложбения разказ е пещера Бачо Киро, където преди около 45 000 години са живели едни от най-ранните Homo sapiens в Европа. Откритията от последните години превърнаха обекта в ключово място за разбирането на ранното присъствие на съвременните хора на континента и връзките им с неандерталците.

Експозицията съчетава археологически находки, генетични данни, визуални пана и интерпретативни текстове, които проследяват живота, технологиите, социалните връзки и символния свят на неандерталците и първите модерни хора в Европа.

Сред акцентите в изложбата са:
– най-новите открития от пещера Бачо Киро;
– костни и каменни инструменти, украшения и реконструкции;
– данни за неандерталското наследство в съвременния човек;
– интерактивни и потапящи пространства, които поставят посетителя в центъра на историята.

Разкопките и научните изследвания в пещера Бачо Киро се ръководят от д-р Ценка Цанова и проф. Жан-Жак Юблен от Института „Макс Планк“ за еволюционна антропология в Лайпциг, както и от доц. д-р Николай Сираков (НАИМ–БАН). Куратор на изложбата от страна на Националния исторически музей е доц. д-р Петранка Неделчева.

Сред гостите на официалното откриване бяха представители на научната общност, музейни специалисти, културни институции, медии и публика, които имаха възможност първи да разгледат експозицията и да се запознаят с най-новите открития за общото минало на съвременния човек и неандерталците.

Акцент при откриването бе речта на д-р Цанова, която подчерта: „За първи път изграждаме цялостна изложба, която да разказва за неандерталското наследство в нас по начин достъпен за всеки. Надявам се, че след като разгледате изложбата, ще си тръгнете с усещането, че човешката идентичност е спирала, а не права линия“.

Доц. Сираков сподели с публиката част от най-новите научни изследвания, които твърдят, че „част от популацията, първите Homo Sapiens, които бяха открити в (пещерата) Бачо Киро, напуска Балканския полуостров и се отправя на изток през Предна Азия, Средна Азия и се установява за малко в района на п-в Камчатка, след което, благодарение на проучванията на ДНК-то на сегашните индианци в Северна Америка (и не само), се оказва, че те са основоположници на първото заселване на цяла Америка.“

Директорът на Националния исторически музей доц. д-р Петрунова откри изложбата с думите „ С тази изложба доказваме, че за нас няма маловажни теми“.

„Неандерталецът в мен“ е изложба за това откъде идваме и как миналото продължава да живее в нас. Тя напомня, че съвременният човек е резултат от срещи, връзки и споделена история между различни човешки общности.

Verified by MonsterInsights