Ново издание представя съкровищата от Националния църковен историко-археологически музей в София

Дейсис, 1557 г., от Бачковския манастир Снимка: НЦИАМ
Книгата „Икони от Националния църковен историко-археологически музей“ – огромен труд от над 500 страници, с повече от 700 публикувани фотографии и придружаващи ги научни статии, беше официално представена преди дни, в присъствието на председателя на БАН чл.-кор. Евелина Славчева, Великотърновският митрополит Григорий, Неврокопският митрополит Серафим и Мелнишкият епископ Герасим – гл. секретар на Светия Синод, доц. Пламен Славов – съветник по култура на президента на Република България, представители на академичните среди, творци и интелектуалци.
В уникалното издание за първи път е представена най-голямата колекция от иконописни произведения в България. Благопожелания към екипа учени от името на Негово Светейшество Българския патриизданиеарх Даниил отправи Неврокопският митрополит Серафим, който отбеляза огромната полза на изданието. То е резултат от научноизследователската работа на голям екип специалисти: Александър Куюмджиев, Веселина Йончева, Дарина Бойкина, Иван Ванев, Иван Рашков, Иванка Гергова, Майя Захариева, Маргарита Куюмджиева, Мариела Стойкова, Мария Колушева, Наталия Неделчева, Ралица Русева, Тереза Бачева, Цвета Кунева, Цветан Василев.
Книгата е посветена на 100-годишнината на Националния църковен историко-археологически музей при Светия Синод и на дейността на неговия основател и дългогодишен директор протойерей Иван Гошев. В негова памет Институтът на БАН дарява значителна част от тиража на музея – с надеждата, че това ще допринесе за развитието и по-доброто бъдеще на тази забележителна културна и духовна институция.

„Книгата е издадена по проект на Института за изследване на изкуствата, който е финансиран по програмата за фундаментални научни изследвания на Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката – пояснява пред Радио България един от авторите – доц. Иван Ванев. – Тя е резултат от съвместното сътрудничество между учените и екипа на Националния църковен историко-археологически музей при Светия синод. Музеят е основан през 1923 г., всъщност тогава официално се води рождената му дата – на 17 януари. Тогавашният министър на народното просвещение Стоян Омарчевски утвърждава правилника на музея, който притежава най-голямата сбирка от паметници на християнското изкуство в България.
В Иконографския отдел на музея се съхранява огромна сбирка – близо 850 икони са вписани в инвентарната им книга. Хронологичните граници,които обхващат иконите са от края на XIII до края на XX век и затова беше необходим доста голям екип от изследователи – утвърдени учени, по-голямата част от тях от Института за изследване на изкуствата. Административно проектът трябваше да бъде тригодишен, но понеже се случиха много събития, включително и пандемията, а по това време започна и ремонтът на сградата на Богословския факултет, където се помещава църковният музей и се наложи той да бъде затворен, и проектът продължи пет години.“
Книгата е научен труд, но доц. Ванев признава, че хората я възприемат по различен начин – просто защото е…. много красива! Заради великолепните илюстрации – цветни и черно-бели, някои я наричат албум, за други е каталог, а томът всъщност е много сериозно научно изследване. Зад текстовете стоят задълбочени проучвания и години работа в архиви и библиотеки.
Повече прочетете ТУК
Източник: БНР