Обявиха програмата за 52-годишнината от създаването на Музея на хумора и сатирата в Габрово
Музеят на хумора и сатирата в Габрово отбелязва 52 години от създаването си на 1 април. По традиция в Международния ден на хумора и шегата, институцията отваря врати и показва габровската щедрост със събития, предназначени за всички възрасти. Това съобщава на сайта си културната институция.
„1 април е по-специален от всякога. Музеят отваря врати за своята 52-ра годишнина и е подготвил празнична програма за почитателите на изкуството през целия ден. Очакваме ви със събития за малки и големи, а както винаги входът е свободен. Ако сте готови за ден, пълен със смях и изкуство, присъединете се към нас в Музея на хумора и сатирата в Габрово.“, посочи Светлана Михайлова, ръководител отдел „Връзки с обществеността“ на културната институция.
Празничната програма започва в 9:00 ч. с обявяване на името на #БезименнотоКоте и представяне на кръстника. По-късно ще се състоят детско ателие “Първоаприлска шега” в Зала на жирафите, ще бъдат наградени победителите от конкурса “Тийн куратор”. За празника е предвидено детско ателие “Шарж и авто-шарж” с Ивайло Цветков в зала 7, ще бъде открита “10% Карнавал” – групова изложба на фотографии от Габровския карнавал през последните 10 години в Зала 8, а от 17:30 ч. ще бъде открита юбилейната изложба на карикатуриста Ивайло Цветков “60 диоптъра КАРИКАТУРОгледство” в зала 7, допълват организаторите.
Домът на хумора и сатирата в Габрово е открит на 1 април 1972 г., като главен изпълнител на идеята и пръв директор на културната институция е Стефан Фъртунов (1926-2010 г.), юрисконсулт по професия и събирач на габровски анекдоти. Три години продължава реконструкцията на старата кожарска фабрика на братя Калпазанови, преди в нея да се настани Домът на хумора и сатирата през 1975 г. Институцията се превръща в модерен и уникален културен център, изграден под мотото „Светът е оцелял, защото се е смял“. Организира фестивали, срещи по наддумване, издава хумористични сборници, в музея функционира експериментален вариететен театър. Основен завет, който музеят предава от старите балканджии на новите поколения е „Когато по света за нещо се заговори, в Габрово то вече се прави“.
На 1 април 1976 г. на Габрово е наречена малка планета с номер 2206, в чест на фолклорния хумор, прославил града по света.
Източник: БТА