09.10.2024 | 22:21

Откриват поредното издание на пленера „ХУДОЖНИЦИ, БАЛЧИК, ЛЮБОВ – СРЕЩА НА ЕВРОПЕЙСКИ МОРЕТА“

През празничната 2024 година, в която ДКИ “Двореца“ чества 100 годишен юбилей от създаването си се откроява и още един по-малък, но важен юбилей – 15 години сътрудничество между ДКИ “Двореца“ и пленера „Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета“. Това съвпадение сигурно не е случайно, но същественото тук е, че то постави началото на едно успешно дългогодишно партньорство.

Пленерът и за кратко фестивал, е основан през 2001 г. Не е прекъсвал изданията си  вече 23 години. Значим период за културен форум, натрупал богата история. От основаването си до днес той се радва на сътрудничество с Община Балчик, а от 2009 е началото на партньорството и с ДКИ „Двореца“. Над 55 са авторите взели участие за последните 15 години в „Художници, Балчик, Любов“. Във времето са създадени огромен брой произведения, със сюжети от градините и ландшафта на това неповторимо място. В колекцията на културния институт са постъпили над 80 творби от пленера. Организирани са множество изложби  представени и преминали при голям интерес пред публиката и обществеността на град Балчик и региона, отразени от местните и национални медии. Неведнъж е поставяно началото на културния сезон в ДКИ „Двореца“ със съпътстващи пленера събития: изложби, представления, презентации, концерти, отворени студия, организирани съвместно от ръководството на културния институт и екипа на пленера.  

„Художници, Балчик, Любов“ е част от културния календар на град Балчик и ДКИ „Двореца“, случващ се и утвърдил се във времето благодарение  на основалите и участниците в него, от успешното сътрудничество между ДКИ „Двореца“ Балчик, Община Балчик и Градска художествена галерия Балчик.

В наситената от културни събития юбилейна програма на института, за поредна година ще се проведе 23-тото издание на пленера “ Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета“, под надслов “Срещи с безкрая“. Очакван форум, събиращ автори от различни поколения, които ще работят, ще обменят идеи и ще оставят свои творби във фонда на ДКИ „Двореца“ и ХГ Балчик. В тазгодишното издание участие ще вземат: Аделина Попнеделева, Боряна Перчинска /Германия/, Вихрони Попнеделев, Георги Андонов, Деля Чаушева, Димитър Каратонев, Стоян Илев. Изявени автори, всеки в своята област, с индивидуален творчески облик, но обединени от източника на вдъхновение и съмишленици в намерението си за нови открития и изненади в процеса на работа. На 24.09 от 17 часа, по време на пленера, ще бъде представена пред публика мултимедийна презентация на тема: Държавен Културен Институт „Двореца“ и пленер „Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета“– 15 години творческо партньорство в годината на стотния юбилей на „Двореца“. В края на пленера, на 1.10, ще бъде подредена изложба в ХГ Балчик, от нарисуваните по време на пленера творби, които ще попълнят фондовете на ДКИ „Двореца“ и ХГ Балчик.

Организатори: Община Балчик; ДКИ„Двореца“,Балчик; ХГ“Балчик“; Екипът на „Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета“

СРЕЩИ С БЕЗКРАЯ
Пленер Художници, Балчик, Любов – среща на европейски морета
23-то издание, 2024
участници

Аделина Попнеделева е доктор по изкуствознание и професор  в НХА, специалност „Текстил – изкуство и дизайн“. Аделина Попнеделева работи в областта на обекта, инсталацията, видеото, пърформънса, живописта. Има 30 самостоятелни изложби и десетки участия в съвместни изложби, някои от които: „Синергия“ в Европейския парламент; Второ триенале на книгата – Хуанджоу, Китай; както и изложби в Италия, Великобритания, Швеция, Австрия, Полша, Германия, Южна Корея, САЩ и много други. Носител е на награди за изобразително изкуство и видео. Получава почетен диплом за документален филм от фестивала „Златен ритон“ 2010. Нейни произведения са в колекциите на няколко музея и галерии в България, в колекцията българско изкуство в Европейския парламент, както и на престижни галерии в чужбина. 
Боряна Перчинска /Германия/ е завършила Стенопис в НХА – София. Живее и работи в Берлин, представя свои изложби и арт проекти там и е български творец, реализиран на европейска арт сцена. Направила е множество самостоятелни изложби, както и участия в съвместни изложби, проекти и пленери в Германия, в България и в много други европейски страни. Боряна Перчинска свободно се изразява в конкретна реална форма и след това смело излиза в крайни абстрактни алтикулации. Спечелила е наградата на Международния конкурс за портрет „Тициан“ 2024 в Пиаве ди Кадоре, Италия;  Специалната награда за живопис на Фондация 13 века България, както и много други. Членува в Съюза на немските художници.
Вихрони Попнеделев е завършил живопис в НХА. Професор по живопис в специалност Текстил.  Има близо 50 самостоятелви изложби в България, Австрия, Полша, Чехия, Унгария и др. както и огромен брой участия в изложби във Великобритания, Франция, Италия, Испания, Израел, Китай, Германия и др. С произведенията си и неповторимите си живописни стил и колорит придобива международна известност. През 1986–87, заедно с няколко изявени художници и изкуствоведи основава групата за авангардно изкуство „Градът“. През 2008 открива Арт център в с. Долно Камарци, в който се провеждат арт проекти и уърк шопове по живопис и керамика. Носител е на награда и звание „Златно перо“ за 2013, 2002, 1992 за принос към бъргарското изкуство, на националната награда  Захарий Зограф, както и на многи награди от национални изложби и конкурси. Негови картини са в постоянните колекции на НХГ, СГХГ, фондация „Хуго Вутен“ – Белгия, общински и частни галерии и колекции в България и чужбина.
Георги Андонов работи в областта на живописта, стенописта и иконописта. Има 23 самостоятелни изложби в България, САЩ, Люксембург, Германия, Швейцария, Северна Македония и др. Множество участия в съвместни изложби в страната и в Германия, Франция, Япония, САЩ, Чехия и др. Участвал е в над 60 пленера в България и чужбина. Носител е на награди от национални и регионални изложби в България за живопис и рисунка, както и Първа награда от Арт фестивал гр. Мелбърн, Флорида, САЩ и Първа награда за живопис от Brevard Art Museum – САЩ, 2005. Реализирал е стенописи в десет църкви и параклиси в страната. Негови творби са притежание на Ватикана, БАН, Св. Синод, художествени галерии в България, Brevard Art Museum в САЩ, както и на частни колекции в страната и чужбина. Георги Андонов е член на Международната асоциация на изкуствата IAA, която работи в тясно сътрудничество с UNESCO. Организатор е на международния пленер Свети Лука в Кюстендил.
Деля Чаушева завършва Краковската художествена академия „Ян Матейко“, специалност живопис при проф. Йежи Новошелски. Като втора специалност завършва графика при проф. Вейман и проф. Бунш. Деля Чаушева е художничка, която от много години работи в полето на абстрактната живопис, като с времето изгражда свой собствен разпознаваем и устойчив стил. Има над 30 самостоятелни изложби в България, Полша, Франция. Участвала е в десетки съвместни изложби в страната и в Испания, Австрия, Румъния, Полша, Кипър, Китай, Египет, Германия, Холандия и др. Носител е на награди от международни конкурси: Биенале в Пекин, Китай; Първа награда за живопис от Мишленице, Полша; Биенале за графика и рисунка – Тайпе, Тайван и др. Нейни творби са собственост на галерии и колекции в България, Полша, Япония, Германия, САЩ и др.
Димитър Каратонев е завършил графика във Факултета за изобразително изкуство, ВТУ. Организира над 20 самостоятелни изложби живопис в България и Украйна. Участвал е в множество международни и национални изложби за графично изкуство, в това число в Токио, Япония; Кремона, Италия; Истанбул, Турция; Лодз, Полша; Буенос Айрес, Аржентина и др.  Носител е на много награди за графика и рисунка от национални изложби, между които: „Дом на хумора и сатирата“ – Габрово, ВТУ – Търново, „Приянели на морето“– Бургас, „Сирак Скитник“– Сливен, награда от Стара Загора и др. Димитър Каратонев работи в жанровете на живописта, графиката и рисунката – художник с много лица, нито едно от които не е по-слабо.
Стоян Илиев е завършил живопис във Факултета по Изобразително изкуство на ВТУ. Асистент по живопис в катедра Живопис, ВТУ и доктор по изкуствознание. Има шестнадесет самостоятелни изложби в страната и множество участия в изложби, арт проекти и пленери в България и Северна Македония, Румъния, Франция. Участвал е също в представителни изложби на Факултета по изобразително изкуство към ВТУ, както и в пленери в България и Румъния. Носител е на няколко награди от национални изложби за съвременно изкуство и за млади автори, между които „Most“ 2019 за българско съвременно изкуство и награда на община Велико Търново за най-успешна изява на млад творец. Художествените и научни интереси на Стоян Илиев са насочени към взаимодействието между класическите живописни техники и съвременните дигитални медии.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights