Повече от 500 монети откриха археолози при спасителни разкопки в подножието на Стария град в Пловдив
Близо 560 находки, от които повече от 500 монети от различни епохи и една златна заготовка за изработка на ювелирни изделия, откриха археолози от Регионален археологически музей – Пловдив при спасителни разкопки в подножието на Стария град. Проучваният обект е в историческа зона „Филипопол-Тримонциум-Пловдив”, която представлява групов паметник на културата. Той е разположен на около 100 метра от Източната порта на Филипопол и най-вероятно представлява малка работилница, от типа на възрожденските дюкяни, каза в интервю за БТА ръководителят на разкопките Десислава Давидова.
Обектът е много интересен, стандартен за Пловдив, където дълбочината на културните напластявания могат да достигнат до седем метъра, разказа Давидова. При работата на този терен се е слязло на 6-6,5 метра. Открити са пристроявания, извършвани в различни периоди, като елинистическия – III-I век пр. Хр. и римския. Мястото е част от инфраструктурата на трасето, през което минава улицата, експонирана в Източната порта. Районът обхваща пристрояването, което се извършва към улицата – работилници, магазини, жилищни сгради.
Открит е голямо количество керамичен и монетен материал. Монетите са предимно от бронз. Предстои да бъдат реставрирани. За разлика от работилниците в югоизточната част на града, където се осъществява друг тип производство, тук става въпрос за малки занаятчийски магазинчета. „Районът е интересен, защото това трасе е известно от праисторическата епоха. Тези трасета се използват постоянно и колкото по-близо си до тях, толкова повече са възможностите“, разказа археологът. Това са малки работилници, различни от тези в югоизточната част на града, където се осъществява друг тип производство.
Това е мястото, където основно се развива селището преди да дойдат римляните и за това предизвиква особен интерес, посочи Давидова. Тази част от Пловдив е доста непозната като история и археология и тезите са формирани на базата на анализ на находки, на откъсъчни проучвания, които попълват картината с всеки един обект. Този обект е малък на площ и трудно се работи. От едната му страна има пропаст, от другата – ниско, паянтово застрояване, които намаляват проучвания обем заради отстъпите и подсигуряването. Съвременният насип е много нестабилен и се „държи“ на един от зидовете, фондиран на седем метра по времето на Рим. Не случайно Рим строи, за да бъде вечно, подчерта археологът.
Пловдив е среден тип град за Римската империя. Те имат много конкретни правила при организиране на империята в провинциите и Рим е предвидим в това отношение, каза археологът. Проучвайки града през последните 30 години, специалистите са свидетели на различни инженерни решения при укрепването на терените, които са много успешни и са предприемани, за да се стабилизират структурите и да са устойчиви на всякакъв тип катаклизми.
Надписът, открит в началото на теренните проучвания на обекта, е изключителна находка. Най-вероятно става въпрос за почетен надпис от постамент за статуя, датиращ от времето на император Септимий Север (193 – 211 г.), е становището на д-р Николай Шаранков, специалист по епиграфика. Предстои да се сформира екип, който да го проучи детайлно.
Изкопните дейности на обекта приключиха. Общо 10 човека работиха на терен, като пет бяха наемни работници и пет археологически екип. Предстои да бъдат анализирани всички открити материали. За мен обектът беше малък, но благодатен откъм находки и материал, които тепърва ще се анализират и ще се съчетават с проучвания на колеги, каза още Давидова.
Източник: БТА