09.10.2024 | 20:04

Първият български православен филм скоро тръгва по екраните (видео)

Снимка: Стоп кадър от филма

Очакваме премиерата на първия български игрален филм, посветен на вярата. Екранизацията на книгата „Не затваряй очи“ на писателя Мартин Ралчевски бележи началото на православното българско кино. В ефира на предаването „Нашият ден“ Ралчевски се включи на живо от Обединеното кралство.
Филмът „Не затваряй очи“ проследява историите на двама герои, Петър и Павел, които живеят в различни епохи – Петър през 80-те години и Павел в настоящето. Петър преживява трагедия, когато губи сестра си в инцидент и е изгонен от дома си. В същото време Павел се бори със страданието на своята сестра, която е болна от рак. Житейските им пътища се преплитат чрез божия промисъл, а съдбите им си взаимодействат, за да намерят пътя към доброто.
Мартин Ралчевски сподели в ефира своите вълнения и очаквания за премиерата на филма, която ще се състои на фестивала „Златна роза“ във Варна. „Съгласен съм с определението, че това е първият православен игрален филм в българската киноистория. Ние нямаме такъв досега и това е заявка за нещо ново и различно“, каза писателят.
Той призна, че е развълнуван да види как публиката ще приеме този уникален проект, изпълнен с вяра и молитва от начало до край.
„Вярвам, че всеки българин носи в себе си вяра в Бога, но въпросът е как тя му се предлага и показва“, допълни Ралчевски. Той изрази надежда, че филмът ще достигне до сърцата на хората и ще им даде онова, от което имат нужда – вяра и упование. „Когато излезе зрителят, да си каже – ето, аз имах нужда от това нещо, имах нужда от такава вяра. Филмът трябва да остави дълбока следа, да промени човека към добро, да го обърне към Бога, вярата и православието.“
Филмът „Не затваряй очи“ представлява важна крачка напред в българското кино, особено в жанра на религиозното кино, който досега не е бил развит у нас. Ралчевски вярва, че този проект може да вдъхне на хората вяра и да ги насочи към спасението на човешката душа, особено във време на политическа и икономическа нестабилност.
Източник: БНР

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights