09.10.2024 | 22:53

Първо представяне пред читателите на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало“ в Белия град

На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието.В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота, приказната история, включваща историческа топонимия, легенди и морски истории, стари описания на Балчик, Каварна, Шабла и на Добруджанската степ за период от почти шест века. И накрая преглед на демографската история на крайморска Добруджа – войни и епидемии, обезлюдявания и преселения, смесване на хора, племена и култури.

С участието на историка д-р Петър Добрев – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“, който ще направи анализ на съдържанието на книгата.

Срещата с автора ще се състои в Художествената галерия от 17.00 часа на 12.09.2024 г.

 Междувременно проф. Ангел Ангелов направи дарение на книгата на библиотеката при НЧ “П. Хилендарски 1870“ в Балчик. Тя допълва колекцията в отдел Краезнание и вече на разположение на всеки, който желае да научи повече от историята на Крайморска Добруджа.

Историкът Дарин Канавров малко преди да напусне този свят сподели впечатленията си: „Такова изследване за Добруджа досега не е правено. С младежки ентусиазъм проф. Ангелов успя да прегледа местните издания от началото на миналия век, които бяха дарени на ИМ – Балчик. Книгата е една богата информационна банка, която ще улесни и днешния, и бъдещи изследователи“.

В процес на разработка е втората книга „Крайморска Добруджа” с подзаглавие Балчик. Тя ще бъде посветена изключително на Балчик и неговата близка история (до края на 50-те години на ХХ век). Разказът ще се фокусира върху златното десетилетие на Балчик (началото на миналия век) през погледа на балчишките вестници, ще бъде анализиран румънският период и периода от 1940 до края на 50-те години, където авторът има и конкретни лични наблюдения. Специално внимание ще бъде отделено на балчишките чифлици и техните стопани. Ще бъдат представени родови истории и жития на граждани, останали в паметта на балчиклии като учителите Клара Петкова, Димитър Станев, Иван Христов, Петко Петков, библиотекарят Стефан Махалнишки, лекари и други граждани, допринесли за просперитета на града. 

Източник: БНР Варна

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights