Пътуващата изложба „Сборяново – природа и паметници, богове и хора“ вече седмица се радва на интереса на френската общественост
Пътуващата изложба „Сборяново – природа и паметници, богове и хора“ на Културния институт към Министерството на външните работи вече седмица се радва на интереса на френската общественост. Изложбата е с фотоси на утвърдените фотографи от Исперих Мехмед Азиз и Драгомир Богомилов, съобщи за БТА нейният куратор проф. Диана Гергова, известен български археолог и учен, и дългогодишен проучвател на Сборяново.
Експозицията е открита на 16 август в средновековния и артистичен град Кон Минервоа, недалеч от Каркасон, в Южна Франция.
„Събитието бе включено в официалния календар на ежегодния Фестивал на изкуствата на града, както и по проект „Личности“. Изложбата бе свързана и с отбелязването на 20-годишнина на домакините от галерия „Зелената котка“ със собственици Надя и Кърт Хаубрехт, чиято цел е да запознава света с творчеството на млади художници, както и с богатото културно наследство на българските земи и издадените книги“, обясни проф. Гергова.
Тя посочи, че пътуващата изложба за Сборяново вече години наред е показвана в много страни от Япония до САЩ. По думите й за първи път сега тя се експонира в една артистична среда, което създава допълнителни естетични емоции у посетителите. Откриването и в Кон Минервоа е в присъствието на кмета на града Людовик Барло, българския консул в Лион Надя Ванева и Асен Кръстев от българското посолство в Париж, на които археологът подарява свои книги.
Проф. Гергова каза още, че в рамките на събитията е изнесла и две лекции. Едната е посветена на разкопките на екипа ѝ в Сборяново, където са открити непознати досега келтска колесница и светилище в подножието на Голямата свещарска могила на гетския владетел Котела. Втората – на откритото от екипа й светилище на Дионис на връх Острец при Велинград. „Лекциите бяха посрещнати с голям интерес, тъй като засягат и въпроси на взаимоотношенията на траки и келти, на тракийските влияния върху келтските друиди и вяра в безсмъртието, а събитието бе отразено в националната и регионална преса и телевизия“, отбеляза проф. Гергова.
Тя допълни, че за нея показването на изложбата в Кон Минервоа, който е град музей, е било изпълнено със символика. „Градът е свързан с историята на катарите, носители на Богомилството – ереста, дошла от Балканите, и е едно от местата, в които и сега са запазени множество паметници, свързани с това еретично течение“, допълни проф. Гергова.
Източник: БТА