28.04.2025 | 11:08

Редят изложба „Усмивката на Буда“ на Рада Цанкова в Галерия „Ракурси“

1121
Галерия „Ракурси“ има удоволствието да представи изложбата „Усмивката на Буда“ на Рада Цанкова. Творбите на Рада, с която галерията работи още от студентските й години в Париж, носят специално настроение, емоция и лекота. Те въздействат силно със светлината, цветовете и деликатната рисунка, които пренасят зрителя в момента и независимо от сюжета, го потапят в съзерцание.
През миналата година френското списание за изкуство “Artension” посвети специален брой на нейната работа, проследявайки пътя й от България в края на 1990-те години и творчеството й, създадено с много чувство, талант и постоянство. Текстовете в списанието са от известни френски автори и куратори, сред които Еманюел Дайдé и Кристиан Нурберген, а също и българите Георги Тошев и писателката Яна Борисова. На настоящата изложба ще бъде представено и списанието.
През 2024 Рада Цанкова получи наградата за живопис на  Duc d’Aumale на Institut de France, която се връчва веднъж на всеки пет години на изтъкнати творци и интелектуалци.
 
За изложбата си, авторката казва:
„Страната на усмивките“– така наричат Тайланд. Там, където цветовете са ярки и усещаме как свободата на живота вибрира не само по улиците, но и в Природата!
Тай-свобода; ланд-земя.
 
Реших да кръстя „Усмивката на Буда“серията от картини, която представям в галерия „Ракурси“, защото повечето от тях са вдъхновени от Тайланд, или са рисувани там, на място.
Идеята за това пътуване беше „Working a way “. Взех си материалите за рисуване и се настаних на остров Ко Панган, близо до океана в едно от тези дървени бунгала, които се разклащат от силните пориви на вятъра.
В Тайланд будизмът не се тълкува, не се интерпретира – той просто се живее. Тайнствената усмивка на Буда е изобразена в скулпторите и стенописите по храмовете, и тя ме плени.
 
В серията от 20 рисунки „Усмивката на Буда“, на която реших да кръстя изложбата, показвам моменти от места, които ме развълнуваха със светлината и енергията си, събрани в един patchwork!
Цветните тайландски хартии се явяват като символ на различното житейско начало на всеки един от нас – личните ни данни : родно място, семеен произход, ДНК, политика на държавата.  В тези картини  търся отговори на въпроса : Как различното начало на всеки от нас може да бъде хармонично съчетано в едно цяло между всички, и да допълни нашия HUMAN PATCHWORK WORLD!

          
Откриване: 23 април 2025, 18:00 – 20:00 ч.

Галерия „Ракурси“
София 1000, ул. „Хан Крум“ 4А


На 25 април, петък от 19:00 ч. композиторът Мартин Марков ще представи „Медитативни импровизации“ – музикални пиеси, създадени по произведенията на Рада Цанкова.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights