20.06.2025 | 14:23

Реликви от Априлското въстание в Батак гостуват в Добрич (снимки)

IMG_20250602_171430844_HDR

Снимки: Ангел Радилов, "Подиум"

За поредна година Регионалният исторически музей дава възможност на жителите и гостите на Добрич да се докоснат до автентични експонати, неми свидетели на драматичните дни от пролетта на 1876 г.

По идея на Отдел „История на българските земи XV – XIX в“ в града ни гостува изложбата „Батак 1876. Хроника на една безсмъртна пролет“. В продължение на 4 месеца – до 30 септември посетителите в зала „Възраждане“ в Художествената галерия ще могат да видят оръжия и лични вещи на въстаници от Батак, а чрез музейния разказ да научат повече за героичната отбрана на родопския град и за последвалото клане, предизвикало възмущението на цивилизована Европа. Изложбата представя един от силните и същевременно драматични моменти от нашата история – Априлското въстание и неговото жестоко потушаване в Батак. Хронологично е проследен хода на събитията през бурната пролет на 1876 година – от подготовката на въстанието в Четвърти революционен окръг до неговото избухване и потушаване. Акцент е поставен върху епилога на Априлското въстание в Батак. Кървавата разправа с въстаналите батачани и героичната саможертва на хилядите в името на свободата разтърсват през онази пролет съвестта на Европа. И до днес разказът за онези страшни часове, когато думите „Свобода или смърт” са изковавали нашата историческа памет, ни съпътства и ни дава един от най-ценните уроци – за силата на духа, за саможертвата в името на идеалите, за вярата и стремежа към свобода.

Изложбата се състои от 10 табла с хронологично описание на събитията и богат илюстративен материал от фонда на Исторически музей – Батак.

Движимите културни ценности, включени в изложбата, онагледяват и допълват по впечатляващ начин събитията от Априлското въстание в Батак, в далечната 1876 г., а те са:  

Снимка от фонда на музея на братята Ангел и Стефан Керелови- воеводи и петстотници по време на Априлското въстание, 1876 г.

Икона „Св. Модест”, XIX век., дърво, обгоряла, спасена от пожара запален в църквата „Света Неделя”- последна крепост на въстаналото население в Батак през Априлското въстание 1876 г.

Требник /молитвеник/ – старопечатна богослужебна книга. Принадлежал на свещеник Нейчо Паунов от Батак, участник в Априлското въстание 1876 г., осветил знамето на въстаниците, загинал мъченически. 

Лични вещи на въстаници от Батак- боздуган и паласка на Ангел Керелов- петстотник, поборник- опълченец. Ятаган с ножница, пищов-кремъклия и барутник-рог на въстаника Върбю Водев Стойчев, селях и мъжки народен костюм от Батак,  веществени доказателства, че Батак е пример за осмислена жертва в името на свободата. 

Verified by MonsterInsights