Рецитал с чешка музика за цигулка и пиано

Програмата по повод Годината на чешката музика ще стартира в Чешкия център в София с концерт на проф. Ангел Станков (цигулка) и Нона Кринчева (пиано). Ще прозвучат творби от Антонин Дворжак, Зденек Фибих и Йозеф Сук, съобщават от Чешкия център.
Проф. Ангел Станков (1948 г.) завършва Държавната музикална академия при проф. Леон Суружон и проф. Владимир Аврамов. По препоръка на световноизвестния цигулар Руджеро Ричи специализира в Лондон при проф. Мануг Парикян, а по-късно при проф. Ифра Нийман.
Като солист, камерен изпълнител, концертмайстор на Софийска филхармония и диригент участва активно в музикалния живот у нас и представя българската музикална култура по всички краища на света. Професор е в ДМА “П. Владигеров” от 1996г., а след това заема и длъжостта Заместник ректор.
Гостувал е в повечето европейски държави, САЩ, Япония, Тайван, Южна Корея, Сингапур и Куба, като е свирил в най-престижни зали като Карнеги Хол – Ню Йорк, Кенеди Сентър – Вашингтон, Гевандхаус – Лайпциг, залата на Московската консерватория, Изуми Хол – Осака, Сънтори Хол – Токио, операта – Ница и др.
Заедно с Йосиф Радионов е носител на редица престижни награди, между които “Златна Лира” на СМДБ, Диплом за високо изпълнителско майсторство от XII Световен младежси фестивал в Москва, Наградата за изкуство на Екофорум за Мир, Наградата “Златно Перо”, Наградата за изкуство на дружество “Гражданин”, Наградата “100 години Бела Барток ”, грамота за високи изпълнителски постижения на Министерството на културата, първа награда и Златен медал на I международен конкурс по камерна музика в Осака’93.
Реализирал е записи индивидуално и с цигулково дуо Станков-Радионов за БНР, БНТ, Балкантон, БиБиСи – Лондон, Радио Хага, Радио Прага, руската и френската телевизия, Йомиури Телевижън, Радио NHK – Япония и др. Записал е много плочи, касети и CD-та.
Като диригент Ангел Станков се развива под ръководството на Христо Иванов, Добрин Петков и Асен Найденов, но се учи и от редица други български и чужди майстори на палката. Дирижирал е множество оркестри, между които Националната филхармония на Украйна, симфоничните оркестри в Солун, Скопие и Ниш и Истанбулския камерен оркестър.
През 2003 г. Станков преподава цигулка в Училището по изкуства в Северна Каролина, САЩ и прави редица успешни рецитали в страната.
Станков е канен като член и председател на жури на международните конкурси HELEXPO и общогръцкия конкурс за цигулари, както и на множество други местни и международни конкурси.
Ангел Станков е включен в изданието “Кой кой е в музиката” на Кеймбриджкия биографичен институт и е член на консултативния съвет за Източна Европа. Фигурира също в изданието “Кой кой е в България”.
През 2009 г. е удостоен със званието „Член на ордена на Британската империя“ от Нейно Величество Кралица Елизабет II за популяризиране на британската музика и култура в България. През 2021 г. е удостоен с японския “Орден на Изгряващото слънце – Златни лъчи с лента“ за принос за развитието на двустранните японско-български отношения в областта на музиката и за насърчаването на взаимното разбирателство между Япония и България. Носител е на наградата “Златен век” на Министерство на културата за 2018 година. Станков е и почетен гражданин на София.
Нона Кринчева (1985 г.) започва обучението си по пиано на 6-годишна възраст в класа по пиано на Мили Белчева в НМУ „Л.Пипков“. На 11-годишна възраст печели първата си награда на конкурса „Димитър Ненов” – Разград, а на 12 години е солист на оркестъра на НМА. Още тогава започва и интереса й към камерното музициране, учи в класа по камерна музика на Даниела Черпокова. До завършването на средното си образование има активна концертна дейност като солист и камерен изпълнител. Лауреат е на конкурси по пиано, камерна музика и съпровод. В НМА „Панчо Владигеров“ е в класа по пиано на проф. Атанас Куртев, а камерна музика учи при проф. Ангел Станков. Завършва магистратура в НМА през 2009 година. Докторска степен получава през 2018 г. в ЮЗУ „Неофит Рилски“ с научен ръководител проф. д-р Иванка Влаева. През годините участва в майсторските класове на Мишел Бероф, Лазар Берман, Бруно Канино, Джон Пери, Ференц Радош, Аведис Куюмджан, Милена Моллова, Божидар Ноев, Виктор Чучков, Тамара Поддубная, Анжела Тошева и др. В момента е преподавател в департамент „Музика“ на Нов български университет.
Билети на място в Чешкия център преди концерта.