Ролята на европейския театър в бързо променящия се геополитически контекст

От 3 до 7 април в Атина, Гърция, съвместно се проведоха три мащабни събития за европейската театрална общност: пролетната международна конференция на мрежата Европейска театрална конвенция (ЕТС), среща на Международната асоциация на театралните критици и Третият шоукейс на Националния театър на Гърция в Атина. Директорът на Народния театър Васил Василев и представители на международния и драматургичния отдел на театъра бяха сред участниците в събитието, което събра повече от 200 театрални професионалисти от над 50 държави по света, съобщават от Народния театър.
Водеща тема на пролетната театрална конференция на ЕТС беше ролята и силните страни на европейския театър в бързо променящия се геополитически контекст, белязан от войни, нарастващ популизъм, страх и липса на обществен диалог. Отделни измерения на ситуацията бяха коментирани от водещи имена в различни области като адвокат Олександра Матвичук, ръководител на Центъра за социални свободи, награден с Нобелова награда за мир; Аргиро Хиоти, артистичен директор на Националния театър на Гърция; Катерина Евангелатос, артистичен директор на фестивала Епидавър; световно известните режисьори Теодорос Терзопулос и Мило Рау, който е и артистичен директор на фестивала „Винер Фествохен“ във Виена; Джефри Ерик Дженкинс, президент на Международната асоциация на театралните критици, Клаудия Белхиоре, президент на ЕТС и др.
Атаката срещу Народния театър и неговата публика на 7 ноември 2024 г., когато се състоя премиерата на спектакъла „Оръжията и човекът“ от Бърнард Шоу с режисьор Джон Малкович, беше чест пример в изказванията на много от участниците за крайните проявления на антидемократични тенденции, протичащи в много общества, и за опити за политическа намеса в артистичната свобода на изразяване.
Именно нападението срещу Народен театър „Иван Вазов“, заедно с драстичния случаи на уволнението на директора на Националния театър на Словакия – Матей Дърличка, станаха повод за инициирането на глобалната кампания за защита на артистичната свобода и демокрацията RESISTANCE NOW. По време на конференцията бе дадено официално начало на следващата ѝ фаза – RESISTANCE NOW TOGETHER (СЪПРОТИВА СЕГА ЗАЕДНО) и бе гласуван Манифест на мрежата на ЕТС.
В него се подчертават увереността на всички членове на мрежата в силата на изпълнителските изкуства да преодоляват граници, да учат на съпричастност, разбиране, критическо мислене и уважение. Поради което мрежата застава срещу опитите за разделение, цензура и политическа намеса в артистичната автономия и обещава да продължи да създава вълнуващи спектакли, които свързват общностите.
По време на срещата в мрежата бяха приети и 10 нови члена, с които ЕТС се разрасна до 75 члена от 33 държави. Към най-голямата мрежа на публично финансирани театрални организации се присъединиха: фестивалът „Винер Фествохен“ – Виена, Австрия; Хърватският национален театър „Иван Зайц“ – Риека, Хърватия; Театър „Ищван Йоркен“ – Будапеща, Унгария; Националният театър на Генуа, Италия, Националният театър на Северна Македония в Скопие; театър „Андрей Мурешану“ – Сфънту Георге, Румъния; Националния театър за танц на Шайо – Париж, Франция; театър „Маска“ – Букурещ, Румъния, Националният театър на Северна Гърция в Солун и Националният академичен театър „Мария Занковецка“ – Лвов, Украйна.