„Силата ни е в културата“: Найден Тодоров в подкаста „Дума на седмицата“ (видео)
„Нашата сила е в културата“, каза тази седмица в подкаста „Дума на седмицата“ с Ива Дойчинова Найден Тодоров, дългогодишен директор на Софийската филхармония и доскорошен служебен министър на културата.
„Онова, с което могат да ни видят позитивно, е културата, Онова, което може да бъде рекламата на България, е културата. Онова, което може да привлече туризъм към България, е културата. Онова, което може да накара хората да ни уважават, е културата“, каза още Найден Тодоров. Той говори за това какво, според него трябва да включва стратегията за култура на България, как трябва да се променят някои ключови закони, дали все още има шанс Старият Несебър да отпадне от списъка на ЮНЕСКО, както и защо е важно да се инвестира в култура.
„Големите страни, тези, които ние наричаме големи, всеки път, когато има икономическа криза, едно от първите неща, които правят, е да вдигат бюджета за култура. Може би, трябва да се запитаме защо го правят“, каза той и добави: „Културата връща средства в държавата. Много събития в България показват, че всяко вложено евро в култура връща в лошия вариант две.
Едно голямо икономическо изследване в Германия ореди няколко години показва, че средно вложените средства в културата се мултиплицират четири пъти. Във втората част на подкаста, „GEN Z има думата“ гостува Мелис Мехмедова, представителят на област София-град в Съвета на децата към Държавната агенция за закрила на детето. Тя разказа как функционира съвета и с какво може той да е полезен на децата и на държавните институции.
Гледайте пълния запис на този епизод с участието на Найден Тодоров и Мелис Мехмедова.
