„Синелибри“ се разраства с професионален кино-литературен форум
Cinelibri 2024 ще се проведе между 10 октомври и 3 ноември под мотото „Безкрайна поезия“
На хоризонта е десетото издание на Международния фестивал „Книга към филм“ Cinelibri, който тази година ще се проведе между 10 октомври и 3 ноември под мотото „Безкрайна поезия“. Предназначен да покаже най-новите кинематографични шедьоври, вдъхновени от неизмеримия свят на литературата, този единствен по рода си филмов форум, който вече има отдадена публика на различна възраст, ще се проведе паралелно в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
Имаме удоволствието да представим официалната визия на Cinelibri 2024, вдъхновена от богатото концептуално, тематично и артистично съдържание на програмата. С мотото „Безкрайна поезия“ фестивалът отдава почит на светилата на поетичното изкуство, на които дължим незабравими тръпки и полети на духа. Достатъчно е да споменем най-великия френски поет на Ренесанса – Пиер дьо Ронсар, роден преди 500 години и провъзгласен от съвременниците си за „Принц на поетите“; известният чилийски поет и нобелов лауреат Пабло Неруда, роден преди 120 години; безсмъртният мексикански поет, есеист и Нобелов лауреат Октавио Пас, роден преди 110 години; брилянтният ирландски драматург и поет Оскар Уайлд, роден преди 170 години; екстравагантният Джордж Байрон, който излетя от този свят преждевременно преди два века… През 2024 г. отбелязваме и 120-годишнината от рождението на българския поет и преводач Атанас Далчев – ерудиран творец, непроницаем за конюнктурни влияния.
Тази година, в контекста на един все по-неутешим свят, намираме надежда в поезията. В поезията, подобно на пияния кораб на Артюр Рембо, пълен с щастливи и объркани удавници, но и в поезията като съпротива срещу монотонността и крехкостта на живота, като „почивка за окована фантазия“. Особено в поезията като необятността и свободата, за които Пол Верлен толкова копнееше, поетът „невинен като птици“ (както го вижда Борхес), роден точно преди 180 години.
Cinelibri 2024 празнува пропускливостта между поезията и мечтата, изкуството и живота, духовното и материалното, надеждата и отчаянието. Ето защо фигурата в центъра на изображението, своеобразно сърце, направено от протегнати ръце и длани, подобаващо на книга с листа, символизира неизчерпаемия човешки порив. Чувството за общност и споделяне дава крила на надеждата за по-хармонично бъдеще. Тук е закодирано убеждението, че единството произтича от разнообразието, от помиряването на различията ни. Че пламъкът на живота, любовта и мира е невъзможен без приемане на другостта, която съдържа толкова много красота, стига да имате очи за нея. Поезията няма граници, защото човешките подбуди и копнежи са безкрайни и намират своето проявление в изкуството.
Мотото „Безкрайна поезия“ също е препратка към едноименния филм на Алехандро Ходоровски, истински филмов магьосник, чиито сюрреалистични разкрития пленяват или отблъскват, но никога не оставят зрителя безразличен. А крилата на фигурата са недвусмислена препратка към емблематичната романтична драма на Вим Вендерс „Криле на желанието“. Защото в основата на всяко изкуство – всеки филм, стихотворение или театрален спектакъл – е желанието. Препратката към филма на Вендерс е и възможно най-поетичното, метафорично напомняне за 35-годишнината от падането на Берлинската стена и падането на някои илюзии, заменени от други. И тъй като настоящият исторически момент е по-често за оръжия, отколкото за поезия, няма как да не отпразнуваме 100-годишнината на Труман Капоти, автор на „Музите се чуват“, която постоянно ни напомня, че „когато оръдията мълчат, музите се чуват“.
Концептуалната визия на Cinelibri 2024, генерирана отчасти чрез AI, е резултат от оригиналния дизайнерски талант и свежите идеи на Радослава Бур, която майсторски интегрира нови технологии в проектите си.
Проектът ще се реализира с финансовата подкрепа на „Национален филмов център“ – България, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захари Княжески“, Община Стара Загора. Проектът е част от Календара на културните събития на Столична община за 2024 г. Програмата ще се осъществи в сътрудничество с много партньори и съмишленици, което тепърва предстои да обявим.