19.03.2025 | 2:44

Таня Доганова-Христова ще представи днес в Балчик три от филмите, с които продължава да прославя страната ни

943

снимка: организатори

Таня Доганова-Христова – живата легенда на хоровото изкуство и кинодокументалистиката гостува за втори път тази година в любимия си морски Балчик за да представи три от филмите, с които продължава да прославя страната ни.

Родственицата на Райна Княгиня и голям наш интелектуалец и творец-енциклопедист, диригент и кинорежисьор родословно е свързана с няколкото големи възрожденски рода в Копривщица, Панагюрище, Тетевен, Гложене и Северна Македония, и израснала в среда на знаменити личности, оформили разбирането й за стойностните ценности на българската култура и духовност, допринасят за създадения от нея единствен по рода си мъжки камерен хор за старинна църковна музика „Йоан Кукузел“, прославил България по света.

За да научите кога и как са създадени и показани у нас и в чужбина уникалните кинодокументални филми „Ангелогласният“, „Живот за песента“ (за Филип Кутев), „С песен по света“, „Пирине мой“, „Траяна“, „Търсене на светлината“ (за Светлин Русев), „Костадин Варимезов“, „Леля Стойка“, Бистришките „Шопски баби“ и др.

Кога: на 23.09.2024 г. от 18:00 ч.

Къде: в Арт център на Чаршията в Балчик, пл. Рибарски,

ул. „Приморска“, базар „Хелиос“

(до кафе-клуб Диана)

Ще бъдат излъчени ТРИ филма:

* „Костадин Варимезов“ (името само говори);

* „Траяна“;

* „Пирине мой“ (за ансамбъл „Пирин“).

Филмът „Траяна“ отразява пресътворяването на българската народна звучност със средствата на модерното изпълнение на акапелната формация „Траяна“, създадена в Стара Загора през 1985 г. от дългогодишния концертмайстор на Операта в града Кирил Тодоров. Творчеството на „Траяна“ е съчетание на поп, фолклор и джаз в многогласна хармония без инструментален съпровод. Имат активна концертна дейност по цял свят и остават в историята на българската култура като единствената професионална акапелна формация от този вид.

Почитателите на „Бийтълс“ ще научат една интересна история, запечатана за културната историография.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights