13.11.2024 | 15:04

ТПС: Археолози в Израел откриха храм, който може да е от бронзовата епоха и да е най-старата обществена сграда в страната

Снимка: pixabay

Археолози, извършващи разкопки в район, подготвян за изграждане на индустриална зона, откриха човешко селище на 5000 години, включително може би най-старата обществена сграда в Израел, предаде израелската новинарска агенция ТПС, позовавайки се на съобщение на израелската служба за антиките.

Сред находките в близост до Бейт Шемеш, е голяма, добре запазена структура – вероятно храм – която е изпълнявала някаква централна обществена функция.

„Размерът на откритата от нас структура, широките ѝ стени, пейките в нея показват, че това е важна и изключителна структура с обществена функция – може би храм“, казват ръководителите на разкопките Ариел Шатил, Маян Хамед и Дани Бенаюн.

„До момента не знаем за почти никакви обществени сгради в Израел от този древен период и преди него. Сравнението с малкото известни сгради от този тип води до заключението, че това вероятно е един от най-ранните храмове, откривани някога в Юдейската низина“, казват изследователите.

Според тях вътре са открити около 40 непокътнати керамични съда, включително много малки, които може би са имали символично или ритуално предназначение, а не са били предназначени за ежедневна употреба. Ръководителите на разкопките отбелязват, че съдовете изглежда са били оставени на първоначалните им места малко преди обектът да бъде изоставен.

„Пленително е да си представим хората, които са оставили тази керамика след себе си. Предполага се, че обектът може да е бил изоставен поради внезапно събитие. Лабораторните анализи на съдържанието на съдовете с помощта на съвременни научни методи ще ни помогнат да установим дали в тях е имало вода, масло или може би екзотични масла или други специални вещества.“, казват изследователите. 

На обекта са открити и две от най-ранните керамични пещи в Израел, което показва ролята на селището в производството на керамика – жизненоважна индустрия в ранните градски общества. Тези пещи подчертават началните етапи на занаятчийското производство, което е отличителен белег на нарастващата урбанизация през ранната бронзова епоха. Експертите от Службата за антики смятат, че това откритие може да подобри разбирането за местните търговски мрежи и икономически практики в древната Юдейска низина.

Друга характерна черта на мястото са големи камъни, подредени в редици, които изглежда са отпреди построяването на обществената сграда. Д-р Ицхак Паз, експерт по ранната бронзова епоха в Службата по антиките, обяснява, че камъните вероятно са обозначавали открита зона за общи ритуални дейности преди изграждането на затворени обществени пространства с ограничен достъп.

„Това преминаване от открити към затворени окултни пространства отразява преминаването към по-регулирани и йерархични социални структури. Това е ранен пример за градоустройствено планиране в Израел и знак за възникващата социално-политическа сложност в региона“, казва Паз.

Според Службата за антики ранната бронзова епоха е период на трансформация в историята на Израел, характеризиращ се с бързо нарастване на населението, разслояване на обществото и установяване на централизирани властови структури. С навлизането на урбанизацията селищата започват да се отличават с монументална обществена архитектура, включваща укрепления, храмове и административни сгради.

В тези ранни градски центрове също така се е извършвала търговия със съседните региони, включително Египет, Сирия, Анадола и Месопотамия, което спомага за оформянето на културния и икономическия пейзаж на Израел.

Първоначалните разкопки в близост до Бейт Шемеш започват през 2021 г., а допълнителните разкопки разкриват обхвата и историческото значение на обекта.

Резултатите от разкопките ще бъдат изложени в Йерусалим.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights