17.09.2024 | 2:33

Трупи от Гърция, Йордания и Косово идват за фестивал на монодрамата в София

Снимка: Арт център „Сити марк“

Трупи от Гърция, Йордания и Косово идват за международния театрален фестивал на монодрамата „Към звездите“ от 26 февруари до 1 март, съобщават от арт център „Сити марк“, домакин на събитието.

Тази година е дванадесетото издание на фестивала и програмата включва отново както международни и български театрални трупи, така и съпътстваща програма. Ще има уъркшоп за млади режисьори, актьори и драматурзи, воден от известния френски театрален режисьор Тиери Аркур. Той е поставял и в България свои спектакли. 

Предвидени са също семинари за практическото влияние на арт терапията върху деца и младежи със специфични образователни потребности. Те ще бъдат водени от специалисти психолози, сред които проф. Димитър Дамянов, преподавател в Мюнхенския университет.

Тиери Аркур е режисьор, който работи в Лондон и Париж. Има над 30 постановки, между които „Талантливият мистър Рипли“, „Арсеник и стари дантели“, „Портокал с часовников механизъм“, като някои от спектаклите му имат световни турнета. Поставя L’Ile de Vénus („Островът на Венера“) за фестивала в Авиньон през 2013 г. Печели награди с френската версия на The Servant („Слугата“). Той е съавтор и режисьор на късометражния филм Photo de Famille и пълнометражния Venice A/R. В Народния театър „Иван Вазов“ Аркур поставя „Идеалният мъж“ от Оскар Уайлд и „Балът на крадците“ от Жан Ануи.

Проф. Димитър Дамянов e учен, изследовател, работещ в Германия. Неговите основни научни приноси са главно в областта на психологическото въздействие на музиката върху централната нервна система, когнитивните функции – възприятие, мислене, памет, реч, както и съотнасящите се с това двигателни активности. Съществена част от цялостната му работа са и терапевтични въздействия, свързани с различен вид заболявания – в най-голяма степен, неврологични, психиатрични и психосоматични. Има изследванията и в областта на музикалната педагогика, където като рецензент, автор и университетски преподавател той анализира и усъвършенства проблемите на преподаването на музика в училище.

За първи път в Европа Димитър Дамянов въвежда преподаването на психоанализа със средствата на музиката и изкуството. Член е на германска асоциация на младия професор, на германската асоциация за социалните науки в педиатрията и медицината, ориентирана към младия човек, както и на Асоциацията по музикална педагогика в Германия.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights