26.01.2025 | 10:05

Ученици на д-р Доротея Люцканова и имените български музиканти излизат на сцена в Плевен за Jazz концерт

jazz-69

Ученици на вокалния педагог д-р Доротея Люцканова и имените български музиканти излизат на сцената в зала „Катя Попова“ в Плевен за Jazz концерт. Събитието ще е на 21 януари, от 19 ч. Младите таланти се обучават в класовете на д-р Люцканова в Националното училище по изкуствата и в Музикален център „Dori Dios. 

На сцената ще се изявят именитите музиканти Арнау Гарофе – саксофон, Васил Хаджигруев – бас, Станислав Арабаджиев – пиано, и Стефан Горанов – барабани. Ще бъдат представени пиеси от световните джаз стандарти в изключителна интерпретация на младите певци.

Специален участник ще е саксофонистът Арнау Гарофе – изключителен музикант, който от 10 години живее и твори в България. Учил е джаз в Барселона, а по-късно – в Ротердам. В България се озовава, след като среща приятелката си, докато пътува в Малайзия. Създава първия си авторски албум Frantik Zen, в чиито записи участват музикантите от постоянната му група със същото име: Александър Логозаров (електрическа китара), Васил Вутев (барабани), Радослав Славчев – Ривърмен (бас) и Стив Хамилтън (клавишни). Младият испанец печели публиката с таланта си да „влиза“ бързо в различни проекти, без да губи своето оригинално музикантско присъствие. Той е постоянен член на Биг бенда на БНР, на „Йо-Йо Бенд“ на Христо Йоцов и Михаил Йосифов (преди това на Jazz Cats), на Ritmos Negros. Неговия саксофон можем да чуем още в „Екология“ на Димитър Карамфилов, Settlers на Александър Логозаров и Павел Терзийски, Хаджиоркестъра на Васил Хаджигрудев и още дузина проекти на български джаз музиканти от последните две поколения. Вече „почти българин, понякога македонец, понякога румънец“, Арнау има опит и в други балкански страни и контексти: в Румъния във формациите Spanish Tenors (с друг един испански тенор саксофонист, Даниел Торес от Малага) и Adi Stoenescu Group (с участието още на Михаил Иванов – контрабас, и Борислав Петров – барабани), а в Македония – заедно със Биг бенда на Сдружението на джаз музикантите, ръководено от Джиян Емин и Гоце Стевковски, които са и издатели на дебютния му албум Frantik Zen.

Басистът и композитор Васил Хаджигрудев се занимава професионално с музика от 2008 насам. Има бакалавърска степен в специалност по джаз музика в “Принс Клаус консерватория” в Грьонинген, Холандия, и магистратура по класически бас в Нов български университет. Съосновател е на колектива “Хорз” в Нови Сад, Сърбия. Има многобройни участия в международни фестивали и клубове, концертни зали, частни събития, проекти и записи. Свирил е с Дейвид Бъркман, Майкъл Мур, Джийн Джаксън, Антони Дончев, Алекс Сипиагин, Милчо Левиев, Вики Алмазиду, Чико Фрийман, Дена Дероуз, Лий Кониц, Джо Чеймбърс, Христо Йоцов и много други. Създател е на множество проекти и колаборации в разностранни стилове, както и участник в тях.

Станислав Арабаджиев завършва НМА “Проф. Панчо Владигеров” (2014 г.) с джаз пиано, където негови учители и вдъхновители са Юлия Ценова, Антони Дончев и Христо Йоцов. След дипломирането си той се изявява на една сцена с музиканти като Венци Благоев, Милчо Левиев, Вили Стоянов, Мишо Йосифов, Камелия Тодорова, Петър Салчев, Christiane Karam (САЩ), Joris Teepe (САЩ, Холандия), Conrad Herwig (САЩ), Ilire Avdiu (Kosovo) и много други. Участвал е във фестивалите International Jazz Festival Bansko, A to Jazz Festival, Jazz Forum Stara Zagora, Apollonia Festival of Arts, Perelik Jazz Fest, Haskovo Jazz Festival, както и в немалко събития, излъчвани по Българската национална телевизия. Със своето джаз трио Станислав прави поредица от концерти с Васил Петров. Сред големите проекти, в които участва, е този с Петър Салчев и Craig Bailey (дългогодишния саксофонист от състава на Ray Charles), с които прави турне в страната. Арабаджиев представя България със своето трио на балканския джаз форум Balkan Jazz Showcase в Тирана. Освен като изпълнител, Станислав Арабаджиев се реализира като преподавател на млади музиканти, с които работи индивидуално и като преподавател в Националното Музикално училище “Любомир Пипков” и Нов Български Университет. Най-голямото музикално влияние върху него оказва Бил Еванс, но по пътя на своето развитие джаз пианистът той открива нови влияния от всички краища на света, които го отвеждат към нови и вълнуващи музикални пътеки.

Стефан Горанов израства в България през 90-те години на миналия век. Започва да свири на барабани на 13 години и оттогава участва активно в много музикални формации, като се изявява в различни стилове – от прогресивен рок до джаз. Той е и композитор. Получава магистърското си образование в консерваторията „Принц Клаус” в Холандия през 2016 г. Свири в Холандия в продължение на шест години. Участвал е във фестивали в Холандия, Германия, САЩ, Испания, Литва, Латвия, Турция, Тунис, Словения и България. През 2015 г. записва първия си албум като лидер – „BIRDWATCH – музиката на Чарли Паркер” – с „Квартет Стефан Горанов” в Ню Йорк, a в последствие издава следващия си албум, който се състои от оригинални композиции, базирани на разказа на Рей Брадбъри „Лед и пламък”/Frost and Fire. 

Заедно с със саксофониста Димитър Льолев и басиста Васил Хаджигрудев Стефан Горанов създава триото GoraSwing, което свири заедно в продължение на две години и след това, през 2020 г., записва едноименен албум. Специален участник в него е китаристът Александър Логозаров. Първото турне на групата в страната е през пролетта на 2024 г.

Източник: spiritofpleven.com

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights