05.11.2024 | 17:58

Фестивалът „Да помним миналото и да предадем на бъдещето“ очаква любителите на фолклора на 28 септември

Ръководителят на проекта Петър Денев, снимка: Ангел Радилов, "Подиум"

Ръководителят на проекта за реализиране на фестивала „Да помним миналото и да предадем на бъдещето“ Петър Денев днес даде специална пресконференция за медиите в Добрич.
Една от целите на проекта е насърчаваме културното наследство и многообразие, чрез представяне на различни форми на фолклорно изкуство. Желанието на екипа е привличане на туристи и посетители в района, с цел валоризиране на туристическите ресурси и да добавим допълнителна стойност, за да стимулираме местната икономика и да превърнем Добрич в топоним за областта.Насърчаване на чувството за общност и единство сред местните жители, чрез споделено културно изживяване. Петър Денев смята, че осигуряването на възможности за обучение и развитие на млади таланти във фолклорните изкуства трябва да бъдат приоритет.
Фестивална програма – изяви на фолклорни клубове за песни и танци от Добрич и областта. Всички участници ще се представят с песни, танци и обичаи. Ще се покажат важни артистични произведения, които ще укрепят артистичната практика и ще изградят мост между поколенията, артистите и публиката.
За провеждането на основната програма е осигурено професионално озвучаване и водещ на събитието.
Кулинарна работилница „При баба“ – Тук ще се приготвят лютеница. Работилницата за кулинария ще бъде оказана с гравирана дървена табела, на която е изписано „Кулинарна работилница при баба“.
„Работилница за народни песни и танци“ – Създаване на „Ментална опаковка“ на българския фолклор чрез включването на участници и гости на фестивала в различни работилници, които представят бита, песенното и танцовото изкуство, а именно работилници за народни песни и народна хореография. В тези работилници могат да се включат всички, които желаят да танцуват и пеят. При провеждането на фестивала в работилницата за народно пеене ще бъде разработена песен, а участниците от работилницата за народна хореография ще направят танц/хоро. Продукцията ще бъде представена на сцената преди края на фестивала. По този начин ще има възможност за развитие на изкуствата и културата и разширяване на участието и достъпа до изкуствата и културата в България.
Работилницата за народни песни и танци ще бъде оказана с гравирана дървена табела, на която ще пише „Работилница за народни песни и танци“. Във фестивала ще участват над 600 изпълнители от 17 танцови  и 35 певчески групи, съобща Денев.
Друг, важен елемент от фестивала е така наречената „Уличка на занаятите“. Тук ще показваме различни традиционни занаяти – множество дейности, свързани с ръчното изготвяне на предмети. По този начин ще насърчим българските организации в областта на изкуствата да представят и изложат качествени произведения на изкуството пред българската публика. Ще присъстват и ученици от ПГТ „П.Яворов“, които ще месят тесто, ще покажат особени плетки и форми от тесто, модели на ритуални хлябове.
„Хоро на мегдана“, на което ще се танцуват различни хора, от различни фолклорни области на България. Мегданът ще бъде оказан с гравирана дървена табела, на която ще пише „Мегдан“.
„Вечер на ансамблите“ – за това издание сме поканили ПФА „Добруджа“. Целта е гостите и участниците на фестивала да се запознаят с пъстротата на българския фолклор, заяви още Петър Денев .
Началото на фестивала е 9:00 часа на 28-ми септември 2024 г.
Мястото на провеждане на фестивала е сцената на скейтпарка в градски парк „Св. Георги“ в Добрич.
Проектът е финансиран по ПРОГРАМАТА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ГРАЖДАНСКИ ИНИЦИАТИВИ В ПОЛЗА НА МЕСТНАТА ОБЩНОСТ НА ОБЩИНА ГРАД ДОБРИЧ.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights