Френска културна вълна залива София в идните седмици
До края на годината българската публика ще се срещне с френската култура под формата на поредица от прожекции на филми, литературни четения, конференции, изложби и пр. Поводът е 145 години от установяването на дипломатически отношения между Франция и България. В тази връзка посолството на Република Франция и Френският институт у нас организират набор от културни събития.
Специално място е отредено на личността на известния френски писател и дипломат Ромен Гари, изпратен в периода между 1946-48 г. на дипломатическа мисия в България. От 21 до 24 октомври във Френския институт в София ще бъдат поканени трима лектори, които ще запознаят публиката с различни аспекти на влиянието на България върху възгледите и творчеството на големия френския хуманист, научаваме от Люк Леви – директор на Френския институт в интервю за Радио България:
„За този проект, свързан с Ромен Гари и с отбелязването на 145-годишнината, имаме много добро партньорство с кинофестивала „Синелибри“. Ще покажем 3 филма, вдъхновени от творчеството му. Първият е „Сияние на жена“ на Коста-Гаврас, вторият филм е „Чародеят“, насочен към съпоставката между Ромен Гари и Емил Ажар, тъй като Гари е жонглирал много умело със своите писателски идентичности, благодарение на което става два пъти носител на наградата „Гонкур“. Третият филм, който ще представим е „Книжарят“ – документален разказ за Ромен Гари в София.“
Българската публика ще види още две френски филмови продукции, които са изцяло биографични, но и музикални, научаваме от Люк Леви. Едната е посветена на певеца Шарл Азнавур по повод 100-годишнината от неговото рождение, а другата – на френския композитор Морис Равел.
„Също ще имаме и други литературни срещи, в т.ч. с младата френскоезична писателка от български произход –Елица Георгиева, която наскоро публикува на френски език нейната забавна творба „Одисея за момичетата от Изтока“. Написана е от гледната точка на млада жена, която от България пристига във Франция и се сблъсква с всички предразсъдъци на местна почва. Нещата са представени от нея по ироничен и много забавен начин. Ще има и срещи с любимите френски автори Мигел Бонфоа и Аниес Десарт“ – казва Люк Леви.
Сред акцентите на програмата, свързана с отбелязването на 145-ата годишнина на двустранните дипломатически връзки между България и Франция, е срещата, посветена на научните предизвикателства в Антарктика. Тя ще се състои на 30 октомври и на нея ще бъде обсъден опитът на нашите полярни експедиции с участието на директорите на българския и на френския Национален център за полярни изследвания – Христо Пимпирев и Ян Ропер-Кудер.
Преди това, на 25 и 26 октомври, ще се проведат „Срещи, посветени на френския език 2024“. На форума ще бъде обсъдено преподаването на езика на Волтер и многообразието на франкофонията. Напомняме, че от 1993 година България е част от Международната организация на франкофонията, а в страната ни има 32 двуезични гимназиални профила с френски език.
Запознайте се с богатата културна програма по повод 145-годишнината на българо-френските дипломатически отношения ТУК:
Източник: БНР