Чешкият център в София празнува 75 години с изложбата „Значимите български чехи“
Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага отбелязват заедно 75 години от създаването си с изложба с плакати „Значимите български чехи“. Експозицията ще бъде открита на 22 октомври в Чешкия център в София, съобщават организаторите.
Екипът отбелязва, че гост на събитието в Чешкия център ще бъде дамски хор „Морфова – Прокопова“ с диригент Илия Граматиков и участието на Зорница Гетова – пиано. В програмата ще прозвучат произведения от чешки и български композитори. В тържествената вечер посланикът на Чешката република в България Мирослав Томан ще връчи наградата Artis Bohemiae Amicis на доц. д-р Ани Бурова, с която Министърът на културата на Чешката република, ежегодно от 2000 година, оценява личности, които съзнателно са допринесли или допринасят за популяризирането на доброто име на чешката култура в Чехия и в чужбина.
„Изложбата „Значимите български чехи“ е резултат от провелия се в първата половина на тази година едноименен конкурс за визия за плакат. Конкурсът беше организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага и участие в него взеха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по изкуствата. Получени бяха 34 проекта. След разглеждане на всички проекти за визия на плакат чешко-българско жури, състоящо се от Алжбета Хавлинова, илюстраторка и графичка, Радослава Боор, плакатистка и кураторка и проф. Божидар Йонов, художник и плакатист и организаторите на конкурса – Чешкият център в София и Българският културен институт в Прага избраха победителите и селектираха плакатите, които да бъдат включени в изложбата“, казват организаторите.
Дамски хор „Морфова – Прокопова“ е създаден през 1936 година в памет на именитата българска певица Христина Морфова и първоначално носи нейното име. Диригент и основател на хора е изтъкнатата чешка вокална педагожка Людмила Прокопова. След нейната кончина през 1959 година, в знак на признателност към дългогодишното ѝ творческо дело със състава, хорът носи днешното си име. Хорът има богата концертна дейност в България и чужбина – Италия, Германия, Унгария, Чехия, Гърция, печели редица награди на национални и международни конкурси. Репертоарът на състава обхваща широк спектър от стилове и жанрове – от ортодоксална музика и фолклор, през образци на класическия стил и романтизма, до множество произведения от съвременни български и чуждестранни автори.
Доц. д-р Ани Бурова е определяна като един от най-значимите представители на българската бохемистика с големи заслуги в областта на чешко-българските връзки в областта на литературата. От 2019 г. е ръководител на Катедрата по славянски литератури в СУ „Св. Климент Охридски“, през 2023 г. става заместник-декан на Факултета по славянски филологии. Води лекции по история на чешката литература и история на славянските литератури. Сред нейната добре обоснована и богата издателска дейност трябва да се споменат защитената й през 2010 г. докторска дисертация „Чешкият литературен модернизъм“ или монографията, посветена на чешката литература и славянските литератури след 1989 г. „Литературата и фрагментаризираният свят“ (2014). Ръководила е четири проекта, насочени към преводното възприемане на чешка литература в България и българска литература в Чехия. Съставител е на тематични броеве на „Литературен вестник“, посветени на чешката литература, както и специализирани антологии. Инициира гостуването на чешки автори в България, осигурява популяризирането им в медиите чрез рецензии и интервюта и по този начин ги представя на българската литературна и читателска публика. Организирала е редица българо-чешки и славистични научни конференции, както и национални срещи на български студенти по бохемистика. Активно си сътрудничи с Чешкия център в София и чешки академични институции.
Източник: БТА