29 октомври – Ден на бесарабските българи!
По случай Деня на бесарабските българи, гагаузи-преселници от и за България на 29 октомври от 17.00 часа в ТИЦ „Мелницата“ в Балчик ще гостуват детските хореографски ансамбли „Български извор“ от град Комрад и „Буджакски минзухарчета “ от село Конгаз, Република Молдова.
Хореографи са г-жа Елена Мишкой и г-н Виктор Градинар. Водач на групата г-жа доц. д-р Татяна Раковчена, председател на Българската община в АТО Гагаузия, Р. Молдова. Малките певци и танцьори са в България по покана на Сдружение“ Българско наследство“ Балчик, България, с председател г-жа Маруся Костова.
Виталий Иванов, методист по народно творчество на Районен Дом Културата в град Тараклия, Р.Молдова ни изпрати поздравителнията си:
Скъпи сънародници,
Честит Ден на бесарабските българи!
На 29 октомври стотици българи в Молдова и по света отбелязват своя празник, който се превръща в ден на силата на българския дух и самосъзнание.
Далече от родината бесарабските българи полагат усилия за запазване на своя роден език, своята вяра, българските традиции. Пишат своя история като част от историята на България.
Благодарение на трудолюбието и упоритостта си нашите предци създават своя малка България в пустошта. Изграждат селища, градини, църкви, училища.
Никога не трябва да забравяме кои сме. Трябва гордо да вървим напред.
Поздравявам всички бесарабски българи по случай празника! Пожелавам им здраве и силен български дух!
Денят на бесарабските българи се чества на 29 октомври, като за пръв път се отбелязва през 1938 г.
Датата се свързва с освещаването на храм-паметника „Свето Преображение Господне“ в Болград, на 29 октомври 1838 година.
След около петгодишно строителство, като в изграждането му е вложен доброволният труд на 10 000 преселници от българските земи.
…През 1828-1829 година се води четвъртата по ред война между Русия и Турция.
Под командването на генерал Дибич Забалкански руските войски побеждават турските и ги прогонват чак зад Одрин, като освобождават българския народ от многовековно османско робство.
За да постигнат своите политически интереси тогавашните Европейски сили принуждават Русия да подпише мирен договор и да се оттегли
от пределите на Турция.
Съгласно този мирен договор, подписан
на 2 септември 1829 година, българският
народ остава пак под османско робство.
Спазвайки определения от Одринския договор срок, до 13 април 1830 година 4800 семейства (27 000 души) напускат родните си места.