15.07.2024 | 9:04

46 спектакъла участват в Малък сезон на Театрална работилница „Сфумато“

Тази година „Малък сезон“ ще се проведе от 28 юни до 7 юли, а темата на предстоящото фестивално издание е „Изчезващият човек“, съобщават организаторите от Театрална работилница „Сфумато“.
Като продължение на новата Основна програма на ТР „Сфумато“ „Черновите на А. П. Чехов“ – темата на предстоящото фестивално издание е „Изчезващият човек“.
„Изчезващият човек“ е човекът, който не е в съгласие със света и със себе си, който иска – и не постига. Ранно умореният човек, безсилен да приведе ценностите „в действие“. Човекът, загубил своята цялост.
Предвиждаме десет дни на активна творческа работа върху автори и идеи, свързани с болната за човека на XXI век екзистенциална тема.
Повече лаборатория – за кино, ателиета за актьори, език на тялото с – водещи Милко Лазаров, Борис Кръстев, Цвета Дойчева.
Срещи-дискусии с изключителния Ицко Финци; с Габор Томпа – световноизвестен режисьор, директор на театъра в Клуж, Румъния и председател на Съюзът на театрите на Европа; със Симон Нортън – голям шведски актьор и председател на Съюзът на артистите в Швеция.
Чуждестранните участници и представления в тазгодишното издание са „Психоза 4.48“ от Сара Кейн, гостува Teatеr Fatal, Швеция; Forêt (^) – френска джаз група от Париж; съвременното танцово представление „Краят”, гостува Teatro Nacional São João (Португалия); независимото танцово представление „Carousel“ на артистите от Берлин Сесилия Хуетонг Фенг и Марта-Лиса Талвет.
Ще има и десетки оригинални представления на млади български театрали.
Специален фокус са както прожекциите в памет на отишлите си бележити режисьори Иван Черкелов и Людмил Тодоров, така и прожекцията на документалния филм „Воев“ за култовия основател на група „Нова Генерация“.
За тези, които не знаят – „Малък сезон” е ежегоден фестивал за най-младите от всички изкуства, който вече трето десетилетие всяко лято отваря врати за оригинални творчески акции, създадени от млади хора с идеи, приведени в действие – въпреки всичко.
Събитията на Малък сезон 2024 са 46 на брой и ще се състоят във всички зали на театъра и в пространствата пред и около него.
„Малък сезон“ е единствен сред сродните фестивали, който предоставя условия всички заявени проекти да бъдат показани и селекционира събития за Големия сезон по време на фестивала – един рядък и труден жест към спонтанната креативност. Работещ модел за насърчаване и подкрепа на най-младите.
Ще бъдат номинирани до пет събития с възможност за включване в програмата на сезон 2024 – 2025 г. на ТР „Сфумато“.
Въпреки финансовите затруднения „Малък сезон“ и тази година ще запази безсребрения принцип на „вход свободен“ за всички зрители.
Проф. М. Младенова
Проф. Ив. Добчев
Алекс Дачев
Ина Божидарова
Иван Димитров
Стефан Иванов
И целия състав на ТР „Сфумато“.
Малък сезон 2024 се осъществява с подкрепата на Столична община, Министерство на културата и Съюзът на театрите на Европа.


ВСИЧКИ СЪБИТИЯ СА С ВХОД СВОБОДЕН
Програмата:
📌28.06.2024 г. /петък/

▪ 15.00 – 15.50 ч. /камерна сцена/
💥„Надежда” – Авторски моноспектакъл от изречена поезия
Участник и автор: Явор Попов – Необозрим

▪ 16.30 – 17.30 ч. /сцена Underground – спектакъл/
💥“DasMan“ – танцов пърформанс
Авторски спектакъл на Михаил Бонев
Участници: Мариела Димитрова, Адриана Славова, Михаил Бонев

▪ 19.30 ч. – 20.00 ч. /пред театъра/
💥Пресконференция за откриване на „Малък сезон” 2024 – „Изчезващият човек”

▪ 20.00 – 22.00 ч. /голяма сцена/
💥Разговор с Ицхак Финци


📌29.06.2024 г. /събота/

▪ 14.00 – 14.40 ч. /голяма сцена – танцов пърформанс/
💥„Трансфинити“
Хореограф: Ива Викторова
Участници: Антония Иванова, Петя Иванова, Мария Табакова, Яница Сърбинова, Маргарита Петухова

▪ 16.00 – 16.45 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„Кухненският асансьор“ от Харолд Пинтър
Режисьор: Мария Генова
С участието на: Марин Апостолов, Самуил Горанов

▪ 17.30 – 18.15 ч. /сцена Underground – спектакъл/
💥„Стаята“ от Харолд Пинтър
Режисьор: Александър Туник
Художник: Теодор Тодоров
С участието на: Любослава Маринова, Самуил Сребрев, Борис Диков, Марин Апостолов, Александра Златева, Николай Станоев

▪ 19.00 – 20.30 ч. /пред театъра/
💥(Не)изчезващи рокендрол и блус традиции от (не)познати точки на света – музикална селекция на Тсетун Тсентанауа (Alarma Punk Jazz)

▪ 21.00 – 22.15 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Митове за крал Макбет“ по „Макбет” от Уилям Шекспир
Режисьор: Дарий Чавдаров
Участници: Андрей Стоименов, Весела Манолова, Вяра Миланова, Евтимиос Триандафиллу, Калоян Говедарски, Лора Тенчева, Мартин Проданов, Преслав Търпанов, Радостина Ангелова, Румен Ангелов, Стефан Саръиванов, Стефани Андонова, Стефани Николова, Стилиян Маринов, Кристиян Стоичков, Илиан Нонов


📌30.06.2024 г. /неделя/

▪ 12.00 – 13.00 /голяма сцена – спектакъл за деца/
💥„Меко казано“ от Валери Петров
Сценична адаптация и концепция: Диа Мантова
С участието на: Ученици от осми и девети клас на ЧПГСИ „Акатамус“ – Тимъти Атков, Стефания Колева, Иван Генчев, Михаела Николова, Грейс Аткова, Матей Вакавлиев, Рада Грозданова и други ученици от осми клас

▪ 14.00 – 14.40 ч. /сцена Underground – спектакъл/
💥„Нещо като Аляска“ от Харолд Пинтър
Режисьор: Слави Гергов
С участието на: Александра Златева, Виктор Димитров, Соня Пилатова

▪ 16.00 – 16.35 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„Пейзаж“ от Харолд Пинтър
Режисьор: Михаил Цанков
С участието на: Марин Апостолов, Александра Златева

▪ 17.00 – 18,30 ч. /пред театъра – концерт/
💥Рап вечер на I курс НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”
преподавател Асен Аврамов

▪ 19.00 – 20.00 ч. /сцена Underground – спектакъл/
💥„Десет“ по мотиви от текстове на Агата Кристи
Сценична адаптация: Любомир Колаксъзов
С участието на: Славена Зайкова, Радослав Радев, Милен Апостолов

▪ 21.00 – 22.30 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Психоза 4.48“ от Сара Кейн, гостува Teatеr Fatal, Швеция
Режисьор: Матилда Белин Ларшон
Продуцент: Аса Хоанг
Технически координатор: Кристофър Хелеланд
С участието на: Емил Хернриед, Аманда Бьорндотер


📌01.07.2024 г. /понеделник/
▪ 16.00 – 17.30 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Mahamaya Electronic Devices“ от Иван Вирипаев
Режисьор: Люба Тодорова
Участват: Валерия Върбанова, Дениза Павлова, Елена Траянова, Яна Зайкова
Глас: Димитър Василев
Превод: Люба Тодорова

▪ 18.00 – 20.00 ч. /голяма сцена – дискусия/
💥Разговор със Симон Нортън, актьор и председател на „Съюзът на артистите на Швеция“

▪ 20.30 – 21.30 ч. /служебен вход на театъра – променаден пърформанс/
💥„Внимание: паднал ангел“
Идея: Любомир Колаксъзов
С участието на: Нелли Таукчи, Петaр Андреев

▪ 22.00 ч. /голяма сцена – джаз концерт/
💥Forêt (^) – гостува френска джаз група
Състав: Антоан Батай (вокал и пиано), Коа-Ву Нгуйен (цигулка), Том Древе (барабани), Лионел Кулпие (тонрежисьор), Йоран Антонив (осветление), Владимир Вацев (видео)


📌02.07.2024 г. /вторник/
▪ 13.00 – 14.20 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Отвъд мрежата” – авторски мултижанров спектакъл по идея на Диана Досева
Дивайзинг и режисура: Диана Досева, Лъчезара Василева, Ивелина Колева
Оформяне на драматургичен текст: Георги Бонев – студент по драматургия в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”
по текстове на: Бетина Маркова, Вероника Шомаклийска, Георги Бонев, Ивелина Колева, Катерина Петрова, Людмил Димитров, Надежда Атанасова, Тони Николов
С участието на: Бетина Маркова, Вероника Шомаклийска, Денис Николов, Катерина Петрова, Кристина Савова/Елена Рангелова, Людмил Димитров, Надежда Атанасова, Тони Николов
В ролите на Майките (видео) – доц. д-р Ася Иванова, Диана Досева, Ива Стоянова, Ивелина Колева

▪ 15.30 – 16.30 ч. /сцена Underground – спектакъл/
💥„Сънища“ от Иван Вирипаев
Режисура и сценография: Анна Янакиева
Участват: Ростислав Д. Шипочки, Елена Хрант, Татяна Йолинска, Марио Василев, Сирма Кунчева

▪ 17.00 – 18.15 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Земя на копнежи” – авторски спектакъл по текстове на Димитра Канева
Режисьор: Лъчезара Василева
С участието на: Александър Притуп, Димитра Канева, Мирослав Моравски, Никол Василева, Ния Балчева
▪ 19.00 – 20.10 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„Любовна диатриба срещу един седнал мъж“ по разкази на Габриел Гарсия Маркес
Режисьор: Георги Краев
С участието на: Ванеса Гуджова и Яна Донева
▪ 22.00 – 23.20 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Светлочерно” – Ателие върху драматургични фрагменти от Самюъл Бекет Клас проф. Маргарита Младенова випуск 2024г.


📌03.07.2024 г. /сряда/
▪ 15.00 – 16.05 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Джобове, пълни с хляб“ от Матей Вишнек
Режисьор: Мария Панайотова
Превод: Огнян Стамболиев
С участието на: Йоан Попов и Теодор Кисьов

▪ 17.00 – 17.40 ч. /камерна сцена – прочит на маса/
💥„Концерт за струнни инструменти в ре минор“
Автор: Нинко Кирилов
С участието на: Деница Куртажов, Ива Колева, Тео Георгиев, Данчо Колев

▪ 20.00 – 21.30 ч. /голяма сцена – танцов спектакъл/
💥„Краят” – гостува Teatro Nacional São João (Porto, Portugal)
Режисьор: Педро Нунеш

▪ 22.00 – 23.30 ч./голяма сцена – кинопрожекция/
💥„Приятелите на Емилия“ в памет на режисьора Людмил Тодоров
Режисьор: Людмил Тодоров


📌04.07.2024 г. /четвъртък/
▪ 12.00 – 15.30 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Въпреки живота – всичко е любов“ по Виктор Пасков
Режисьор: Васил Дуев-Тайг
Участници: Ахмет Исмаил, Антония Кундакова, Бернарда Береану, Вилиян Гешев, Елена Хрант Арабаджиян, Елеонора Иванова, Жаклин Даскалова, Иван Шуманов, Йоан Попов, Марио Василев, Никол Оташлийска, Полина Грозданова, Ростислав Дамянов, Сирма Кунчева, Теодор Кисьов, Ясен Атанасов, Стоян Руменин, Петър Петров-Перо

▪ 16.00 – 16.30 ч. /сцена Underground – моноспектакъл/
💥„Описание на картина“ по Хайнер Мюлер и Райнер-Мария Рилке
Идея и реализация: Рафаел Бижев

▪ 17.00 – 18.00 ч. /камерна сцена – авторски спектакъл/
💥„Carousel“
С участието на: Сесилия Хуетонг Фенг, Марта-Лиса Талвет

▪ 19.00 – 20.30 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Стаята на Бродски“ по текстове от и за Йосиф Бродски
Режисьор и автор на сценичната версия: Снежина Петрова
Композитор: Юлиан Владимиров Стоичков
Хореография: Марина Хараламбова
Участват: Ани Пулева, Вероника Шомайклийска, Веси Методиева, Марина Хараламбова, Мина Стойчева, Никол Милевска, Никола Табаков, Рада Неделчева, Тони Николов

▪ 21.00 – 23.00 ч. /голяма сцена – дискусия/
💥Разговор с Габор Томпа, режисьор и председател на „Съюзът на театрите на Европа“


📌05.07.2024 г. /петък/
▪ 14.00 – 15.15 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„Записки по Чехов“ по разкази на А.П. Чехов
Режисьор и автор на сценичната версия: Марий Росен
Участват студентите от трети курс програма „Театър“ в Нов български университет: Антоанета Христова, Ванеса Гуджова, Варужан Бояджиян, Виктория Вълкова, Даниела Кичилиева, Десислава Йорданова, Доброслав Белицкий, Екатерина Енева, Екатерина Кондов, Ида Дамянова, Йоана Попова, Лилия Тихова, Людмил Димитров, Мариела Радева, Мирослав Парашкевов, Памела Костадинова, Сибела Локова, Стефани Сталева, Сюзан Димитрова, Теодор Георгиев, Христиана Спасова

▪ 17.00 – 18.00 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„Непоносимо дълги прегръдки“ от Иван Вирипаев (фрагменти)
Режисьор: Вероника Тодорова
Сценография: Симона Рупчева
Участват: студенти от НАТФИЗ

▪ 19.00 – 20.30 ч. /голяма сцена – показ на ателие/
💥„Напуснато време“ – движенческа лаборатория
Водещ на ателието: Цвета Дойчева

▪ 22.00 – 23.55 ч. /голяма сцена – кинопрожекция/
💥„Не влизай в пререкание с персонала на банята“
Режисьор: Иван Черкелов


📌06.07.2024 г. /събота/
▪ 14.00 – 14.50 ч. /голяма сцена – танцов спектакъл/
💥„Чертеж на съня“
Концепция и хореография: Симона Тодорова
Асистент хореограф: Изабел Миткова
Изпълнение: Симона Тодорова, Изабел Миткова, Стефан Цеков
Глас: Каталин Старейшинска
Музика и звукова среда: Стефан Цеков
Драматург: Яна Цекова
Костюми и сценография: Рая Лъчезарова / UrbanNomad
Светлинен дизайн: Иво Тасев
Фотограф: Ивона Машова
Видеограф: Николай Райчев
Продуцент: Сдружение „Гоя Проджектс”
Партньори по реализацията на проекта: „Ход – Движенческа лаборатория“; Атом Театър/ Atom Dance Studio; Сцена „Дерида“.

▪ 17.00 – 18.45 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„Мъртвешки танц“ от А. Стриндберг
Режисьор: Ивелина Колева
Сценограф: Теодора Лазарова
Хореограф: Яница Атанасова
Композитор: Кристина Савова
Участват: Християна Стоименова, Михаил Иванов и Мартин Герасков

▪ 20.00 – 21.30 ч. /голяма сцена – показ на ателие/
💥„Театърът – в този свят, но не от този свят“
Водещ на ателието: Борис Кръстев

▪ 22.00 – 23.10 ч. /голяма сцена – кинопрожекция/
💥„Воев“ – документален филм за Димитър Воев
Режисьор: Биляна Кирилова


📌07.07.2024 г. /неделя/
▪ 14.00 – 15.15 ч. /голяма сцена – спектакъл/
💥„При закрити врати” от Жан-Пол Сартр
Режисьор: Анастасия „Нана“ Димитрова
Звукова среда: Мария-Виктория Митова
Художествено осветление: Алекс Илиев
Сценография и костюми: Анастасия „Нана“ Димитрова
Графичен дизайн: Мартин Милев
Фотография: Вера Арзуманян
Грим: Мария-Виктория Митова
Превод на български и субтитри: Христо Милев
Консултант: проф. Недялко Делчев
Оперативен мениджър на проекта: Христо Милев
Участват: Георги Петков, Евгения Трифонова, Анастасия „Нана“ Димитрова, Алекс Лазов

▪ 17.00 – 17.50 ч. /камерна сцена – спектакъл/
💥„За явленията и съществуванията“ случаи по Даниил Хармс
Режисьор: Ростислав Георгиев
Участват: Александър Танев, Добромир Цветков, Лора Тенчева, Ростислав Шипочки, София Джустрова, Явор Намлиев

▪ 20.00 – 21.30 ч. /голяма сцена – показ на ателие/
💥„Как се прави филм“ с Милко Лазаров
Водещ на ателието: Милко Лазаров

▪ 22.00 – 23.00 ч. /голяма сцена – представяне на книга/
💥„Разговори с Маргарита Младенова“ на Стефан Иванов
Издателство „Кота 0“


ВСИЧКИ СЪБИТИЯ СА С ВХОД СВОБОДЕН

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights