12.11.2024 | 9:17

Любомир Клисуров снима половин век подводната магия на Черно море

Във Варненската градска художествена галерия бе открита ретроспективна изложба на Любомир Клисуров, едно от водещите имена в българската подводна фотография. В нея са показани най-добрите кадри от 50-годишината му дейност в навечерието на 80-ия му рожден ден. Клисуров е работил в Лабораторията по подводни изследвания в Института по океанология във Варна. Издал е албума „Черно море под водата“ през 2007 г.

Изложбата бе открита от изкуствоведа Румен Серафимов и фотографа Гаро Кешишян в присъствието на много приятели на автора. Любомир Клисуров е от малкото хора, които познават три свята, каза Серафимов. Той се справя в материалния със своето чудесно семейство и съпруга. Познава подводния свят, който е много труден, а той много години от живота си го е обичал, бил е в него и се е стремял към него. Познава и третия свят – на изкуството, който има собствени закони и принципи, които трябва да се познават, за да се превърне една фотография в изкуство, каза още изкуствоведът. Той добави, че фотографията е копие на обективната реалност, което може и да не стане изкуство, както е в повечето случаи, но такива като Любомир Клисуров могат да превърнат една снимка в изкуство. 

Любо ни въвежда в неговия свят и нарушава с камерата си границата между живота и смъртта, защото океанът е крайно непознат за нас и можем да получим представа само от хора като него, сподели Гаро Кешишян. „Тази красота, която често е в мрака, Любо осветява не само с техниката, а със сърцето си, намирайки я в един океан, равен на космоса, добави той и изрази мнение, че много от снимките са като направените от телескопа „Хъбъл“. 

„Живях хубав живот през цялото време сред приятели и семейство и благодаря на моята велика съпруга Марияна, която не ме изостави нито за миг в тежките мигове вече петнайсет години. С нея обикаляхме есенните южни части на нашето Черноморие, за да си правя моя кеф с фотографията, а тя да прави сладка от смокини, които после разменяше с близки и приятели за кисели краставички“, сподели авторът на откриването. Той каза още, че един от внуците му проявява интерес към подводния свят и е завършил леководолазни курсове. Клисуров благодари на Димитър Трайчев за насърчението да напише текст към снимките в енциклопедията „Черно море под водата“ и на Милан Асадуров от издателска къща „Сталкер“ за редактирането й. 

Любомир Клисуров предпочита да снима в Черно море, защото по думите му в него има много история, тъй като е било сладководно езеро и сега все още могат да се срещнат живи същества, които от преди хиляди години са доживели до днешни дни. Едни от тях са попчетата, които са над 20 вида, почти всички ендемични.

Запалил се по подводната фотография когато бил юноша. Във Варна се провела седмица на френското кино с прожекция на филма на Жак-Ив Кусто „В света на мълчанието”. Тогава решил, че трябва обезателно да надникне в този свят. Вуйчо му Коста Стойчев и Захари Жандов му дали първите водолазни екипировки. Запознал се с варненците Веселин Недев и Ангел Златанов, добри фотографи и леководолази, които сами си проектирали херметични боксове, в които слагали стандартни фотоапарати с лента. Синът на Веселин – Юлиян Недев, сега продължава делото на поколението на Клисуров, сподели авторът. Важен фактор бил и Антон Беджев, който основава Подводна инженерна група, която се занимавала с обслужване на язовири.

За албума си Клисуров казва, че е направен с идеята да заснеме живите същества, които може, от нашето море и когато след 50 години някой от младите водолази реши да прави нещо подобно, да се види разликата – какво е имало и какво вече го няма в морето. „Подготвих с моите снимки една база за бъдещо сравняване на това, което се случва с Черно море през годините“, смята Клисуров.

На изложбата той получи приветствие от Военноморското училище във Варна, както и плакет от колегите си от Института по океанология.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights