Дни на българското документално кино започват в Босилеград на 8 юни
Дни на българското документално кино започват в Босилеград на 8 юни. Филмовата програма ще бъде открита с лентата “Моралът е доброто“, която представя живота и дейността на Кристиан Таков. В нея са представени множество старателно издирени и непубликувани досега архивни кадри и документи, както и поредица интервюта със семейството, колеги, приятели и съмишленици на доц. Таков. Специално за прожекцията в Босилеград ще пристигне сценаристът и режисьор на филма Веселин Диманов.
На 9 юни прожекциите продължават с документалния филм „Теодор Ушев: Невидими връзки”, посветен на автора на анимационно кино и визуален артист Теодор Ушев, роден в Кюстендил. Преди излъчването ще бъде открита изложба по стихове на българския поет Георги Рупчев. Сценаристът и продуцент Мария Ландова, режисьорът Борислав Колев и операторът и монтажист Мирослав Гайдошик ще са сред официалните гости на събитието.
В събота жителите и гостите на Босилеград ще могат да видят два късометражни филма, заснети преди три години от босилеградски деца, ръководени от техния учител Любиша Пенев. Програмата включва и прожекция на филма „Книга на мълчанието”, който се очаква да бъде представен от продуцента Румен Баросов.
Филмовият маратон продължава в неделя с филма „Ваклуш”. Лентата е снимана в продължение на 20 години, като в нея има кадри и от Босилеградско. Специален гост ще бъде режисьорът и продуцент Николай Василев.
Петдневната програма приключва в понеделник. Тогава на зрителите ще бъде показан филмът „Jam Session”, който разказва за композитора, мултиинструменталист, художник и реставратор Николай Иванов ОМ. Преди прожекцията самият той ще изпълни концертна програма пред босилеградската публика, с което и официално ще бъдат закрити Дните на документалното кино в Босилеград.
Филмовата програма е организиарана със средства, събрани от благотворителна акция на сдружение „ГЛАС” – Босилеград. Събитието е организирано от сдружение „ГЛАС”, с подкрепата на Фондация за българска литература и Студенско читалище „Св. Климент Охритски” 1997.
Източник: БТА