12.12.2024 | 20:01

Документалният филм „Наука за морето” тръгва на лятно турне по Черноморието

no_text

Документалният филм „Наука за морето” тръгва на лятно турне по Черноморието, съобщават от екипа. Образователната кинопродукция с автори Института по океанология към БАН – Варна (ИО), и с участието на Илияна Стоилова от сърф училището „Акаша” повежда зрителите на пътешествие в Черно море и ги учи как да го опазват.

Първата прожекция е във Варна на 15 юли. Публиката ще има възможност да се срещне с авторите на продукцията и да задава въпроси. След това филмът ще бъде показан и на 19 юли, в рамките на Burgas International Film Festival, като се предвиждат и още няколко дати на различни точки от родното крайбрежие.

„Наука за морето” показва дейностите по измерване и изучаване на динамиката на водните маси; формите на брега и морското дъно, както и ресурсите, намиращи се там; геоложката и сеизмична история на басейна и съвременните проявления, крайбрежната динамика, свързана с въздействието на вълните, теченията и движението на седиментите и живите организми – от най-микроскопичните до едрите риби и бозайници.

„Морската среда е многолика и е арена на различни взаимодействия, затова при нас множество дисциплини са съсредоточени на едно място. Днес ИО е уникален научен център. Тук измерваме и изучаваме динамиката на водните маси, техните физико-химични характеристики; формите на брега и морското дъно, както и ресурсите, намиращи се там; геоложката и сеизмична история на басейна и съвременните проявления, крайбрежната динамика, свързана с въздействието на вълните, теченията и движението на седиментите, и разбира се, живите организми – от най-микроскопичните до едрите риби и бозайници. Всички тези звена са свързани помежду си и са част от черноморската екосистема. Изучаването и запазването на крехкия ѝ баланс е наше основно призвание и предизвикателство“, казват създателите на „Наука за морето” от ИО. 

„Нашата задача като учени е не само да изучаваме особеностите на морето, но и да разглеждаме изменението на различните процеси в тяхната взаимна обвързаност със Световния океан. Изследваме също и това как човекът влияе върху морската среда. Независимо от това, колкото и напреднала да е, науката може да остане неразбрана, ако не се опитва да сподели посланието си с тези, за които се прави, а именно хората. Защото нашата задача като учени е да обясняваме явленията в морската среда и да предлагаме решения за проблемите както на отделните хора и общностите, така и на управляващите, свързани с разумното използване на морските ресурси, намаляване на замърсяването, съхраняване на бреговете и в крайна сметка за здравето на морската екосистема и хората”, казват още от ИО.

Източник: БТА

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Verified by MonsterInsights