Една от ролите на изкуството е да ни кара да разсъждаваме критично, смята Антони Райжеков
Една от ролите на изкуството е да ни кара да разсъждаваме критично, каза днес за БТА Антони Райжеков, преподавател по дигитални изкуства в Националната художествата академия и в университета в Залцбруг. Той е гост куратор на новата изложба във варненската галерия „РеБонкърс“, която бе открита официално тази вечер. Експозицията е първата съвместна изява на стипендианти и ментори от подкрепящата млади дигитални артисти платформа „Е-valuation“ на фондация „ДА ЛАБ“ и е част от поредицата за съвременно изкуство „Тропикът на рака“ на „РеБонкърс“. Тя представя осем проекта, изследващи различни теми, включително за ресурсите, за знанието, за изкуствения интелект, за критическото мислене.
Изложбата представя изкуството в неговата интердисциплинарност, обясни Райжеков. Тя съчетава идеите на традиционните методи със звук, микробиология, ботаника, философия, анимация, видео, биоарт. Това е концептуално изкуство, но е по-важно какво казваме с представените проекти, какво достига до публиката, а не как сме ги направили, посочи Райжеков. И уточни, че в експозицията не толкова крайният резултат, а самият процес на създаване става произведение на изкуството.
Със сигурност интердисциплинарният подход е белег на модерното изкуство, допълни преподавателят. Според него друг знак е, когато творците говорят с публиката, което е и голямото желание на творците, чиито проекти са включени в експозицията. Съвременното изкуство търси, намира, изгубва, провокира, понякога се проваля, понякога успява, то се опитва да усети пулса на времето и в този смисъл експериментът е винаги интересен както за творците, така и за посетителите, допълни Райжеков. И допълни, че публиката никога не бива да се подценява, защото хората са любопитни и това ги тласка да задават въпроси, да предизвикват авторите с дискусии. Тези разговори са от изключителна полза и за нас, защото ни дават възможност да погледнем през други очи, дават ни идеи, интерпретации, обясни Райжеков.
Изложбата в „РеБонкърс“ представя колективът „Тrohi“ с вдъхновената от хилядолетни духовни практики аудио-визуалната инсталация „Нови богове / Нови ритуали“. В нея се включва Яна Василева с проекта „(Не)изчерпаема памет“, който превръща чужди спомени в хранителна среда за Гинко билоба, а „Изфабрикувана истина и други митове за човешки анотации“ на колектива „Raw lab“ говори за пропуснатия контекст при разработката на изкуствния интелект. Посетителите могат да поговорят с Аксиния Пейчева, която вплита визуално изкуство, изкуствен интелект и микробиология в своята „Приказка за края“, с Ивелина Иванова и нейната интерпретираща градските пространства интерактивната симулация „Топ куче“. Освен това могат да видят експерименталната анимация „Kunst – art“ на Марина Генова, която изследва състоянието на изкуството днес. Редом с младите автори се представят и двамата им ментори. Проф. Венелин Шурелов показва кинетичната инсталация „Перипатетик“, преплитаща аурата на ходещите поети с обсесията към природните блага. Антони Райжеков представя задвижваната от капки вода интерактивна звукова инсталация „За отговорността на знанието“, която търси отговори на въпросите за човешкото знание.
Изложбата може да бъде видяна до 23 юли, с вход свободен. През август тя ще гостува в Бургас.
Източник: БТА